Polskie filmy na FF w Valletcie

Polskie filmy i koprodukcje znalazły się w programie Festiwalu Filmowego w Valletcie na Malcie.

„Twarz” i „Litość” w konkursie filmów pełnometrażowych

O główną nagrodę w kategorii film pełnometrażowy powalczą m.in. „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i grecko-polska koprodukcja „Litość” Babisa Makridisa. Oba filmy są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Twarz”

Nagrodzony na festiwalu w Berlinie film Małgorzaty Szumowskiej to, jak piszą producenci, „współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym”.

Reżyserką „Twarzy” jest Małgorzata Szumowska, która wspólnie z Michałem Englertem jest współautorką scenariusza. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Englert. Za montaż odpowiadał Jacek Drosio.

„Litość”

„Litość”, fot. Margarita Nikitaki

Scenariusz filmu jest wynikiem pracy reżysera oraz Efthimisa Filippou (współautora filmów Yorgosa Lanthimosa „Kieł”, „Zabicie świętego jelenia”, „Lobster”). „Film opowiada historię mężczyzny, który czuje szczęście tylko w momencie, w którym jest nieszczęśliwy. Mężczyzny uzależnionego od smutku, gotowego oddać wszystko za wyraz litości na twarzach innych. «Litość» to przewrotna historia człowieka, dla którego świat nie jest wystarczająco okrutny” – piszą producentki filmu.

Film jest koprodukcją grecko-polską pomiędzy Neda Film, Faliro House Productions, Madants, Beben Films, Studiem Produkcyjnym Orka i Foss Productions. Obraz otrzymał wsparcie Onasis Foundation, Eurimages, Funduszu Rady Europy, Telewizji ERT SA, Greek Film Centre oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Too-Tash” i „Deer Boy” w konkursie filmów krótkometrażowych

O statuetkę dla najlepszego filmu krótkometrażowego powalczą dwa polskie filmy krótkometrażowe: „Too Tash” Dariusza Sipowskiego i „Deer Boy” Katarzyny Gondek.

„Too-Tash”

„Too-Tash”, materiały prasowe

„Too-Tash” został nakręcony pośród gór Pamiru w Tadżykistanie. Stary Kirgijski nomad opowiada o zamierzchłych czasach, kiedy ludzie i duchy żyli razem.

Reżyserem, autorem scenariusza i zdjęć oraz producentem filmu jest Dariusz Sipowski. Więcej o filmie: http://augohr.de/catalogue/too-tash.

„Deer Boy”

„Deer Boy”, fot. Jarosław Piekarski

Film Katarzyny Gondek to opowieść o synu myśliwego, który urodził się z jelenimi rogami i o kilku zwyczajach, które towarzyszą zabijaniu tego, co kochamy.

Reżyserką filmu i autorką scenariusza jest Katarzyna Gondek. Autorem zdjęć do filmu jest Maciej Twardowski. Producentem filmu jest Centrala. Opiekę artystyczną nad filmem objęła Jolanta Dylewska. Więcej o filmie www.deerboy.pl.

„Ethiopiques – muzyka duszy” w ramach pokazu specjalnego

„Ethiopiques – muzyka duszy”, materiały prasowe

„Ethiopiques – muzyka duszy” Maćka Bochniaka to opowieść o najpiękniejszych czasach w historii Etiopii – swingujących latach 70. Ale to też opowieść o miłości do muzyki, która połączyła trzech niezwykłych bohaterów, na trzech odległych kontynentach. Podróż przez muzyczny świat, na tle czerwonej burzy komunizmu, próbującej zniszczyć twórców oraz ich muzykę, uznaną przez krytyków, za jedną z najoryginalniejszych odmian funky/jazzu na świecie – Ethiopiques.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Maciek Bochniak. Za zdjęcia odpowiadają Grzegorz Hartfiel i Maciek Bochniak, za montaż odpowiada Ziemowit Jaworski. Producentem filmu jest Pokromski Studio. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal Filmowy w Valletcie na Malcie potrwa od 8 do 17 czerwca 2018 roku.

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie: www.vallettafilmfestival.com.


28.05.2018