Polskie filmy nagrodzone na 30. IDFA

22 listopada wręczono nagrody 30. edycji Amsterdamskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA. Podczas uroczystej gali nagrodzono 2 polskie produkcje.
Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym ponad 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbywa się w dniach 15-26 listopada i jest to 30. edycja festiwalu.

„Call Me Tony” wygrywa Konkurs Filmów Studenckich

Jury w składzie Rémi Bonhomme, Sophie Dros i Vincent Moloi za najlepszy film studencki uznało film „Call Me Tony” studenta Szkoły Filmowej w Łodzi Klaudiusza Chrostowskiego. Dokument opowiada o osiemnastoletnim kulturyście, który pragnie zostać aktorem i z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Konrad mieszka w górniczym miasteczku na południu Polski. Kreując swój wizerunek inspiruje się aktorami kina akcji, spędza godziny na siłowni i zapisuje się na zawody kulturystyczne. Wszystko to prowadzi do załamania spowodowanego  wewnętrznym konfliktem między nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć by zyskać akceptację otoczenia. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Łuka.

Film miał swoją międzynarodową premierę na festiwalu DOK Leipzig, gdzie również znalazł się w konkursie.

Warto podkreślić, iż rok temu podczas festiwalu IDFA w tym samym konkursie Nagrodę Główną otrzymał film „Kiedy ten wiatr ustanie” w reżyserii Anieli Gabryel, natomiast „Więzi” Zofii Kowalewskiej otrzymały Nagrodę Specjalną Jury. Polskie filmy były wielokrotnie prezentowane w tej sekcji – w 2013 r. była to „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, a w 2012 r. „Rogalik” Pawła Ziemilskiego znalazł się wśród 3 najlepszych filmów studenckich.

„Żalanasz – pusty brzeg” najlepszym filmem w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

Jury w składzie Tamás Almási, Gema Juarez i Dana Lixenberg za najlepszy film krótkometrażowy 30. IDFA uznało dokument „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera. Dla filmu to trzeci pokaz w konkursie międzynarodowym i trzecia nagroda. Dokument miał swoją światową premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż, a w ubiegłą sobotę otrzymał Złotą Żabę za najlepsze zdjęcia w krótkometrażowym dokumencie na festiwalu Camerimage. Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi. Producentem filmu jest Studio Filmowe Kronika. Marcin Sauter jest także autorem zdjęć do filmu.

30. MFF IDFA zakończy się 26 listopada.

Więcej informacji: www.idfa.nl.

23.11.2017