Polskie filmy w programie 15. Millennium Docs Against Gravity FF

W programie 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity znajdzie się 9 polskich tytułów, z których aż 6 będzie mieć polską premierę. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na festiwalu zostanie zaprezentowany m.in. nagrodzony w Wenecji i Mińsku film „Książe i Dybuk” czy doceniony na IDFA i ZagrebDOX „Call me Tony”. W programie także „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” o polskim twórcy i jego związkach z rynkiem filmów erotycznych.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni 16-25 maja, w Lublinie 13–21 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy – ta odbędzie się 19–26 maja.

Polska premiera filmu „Książę i Dybuk”

„Książę i Dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Ten tajemniczy filmowiec był czołowym reżyserem przedwojennej Polski, a następnie wpływową postacią włoskiego i hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Pracował z Orsonem Wellesem, Sophią Loren, Vittorio De Sicą. Jednak najbardziej spektakularny film, jaki udało mu się stworzyć, to jego własne życie.

Obraz Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego miał swoją światową premierę na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę Venezia Classici dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie. „Książę i Dybuk” został również wyróżniony dyplomem w konkursie filmów dokumentalnych na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mińsku. Polska premiera odbędzie się w dniu rozpoczęcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity, czyli 11 maja.

Daty i miejsca pokazów: www.docsag.pl.

Na Festiwalu doceniony na świecie „Call me Tony”

Zdobywca nagrody dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich na IDFA i wyróżniony na ZagrebDOX „Call me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce podczas tegorocznego Millennium Docs Against Gravity. Dzieło Chorostowskiego to opowieść o osiemnastoletnim kulturyście Konradzie, który z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Chorostowski stara się opowiedzieć o takim momencie w życiu, kiedy wszyscy oczekują od nas odpowiedzi, a jedyne co mamy to pytania.

Daty i miejsca pokazów: www.docsag.pl.

Uznanie krytyków i rynek filmów erotycznych

Na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity zostanie pokazany dokument „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” czyli historia wzajemnych powiązań między strefami sztuki wysokiej, seksualności i rynku kultury opowiadana z perspektywy kariery niepokornego reżysera i artysty wizualnego Waleriana Borowczyka przez bliskie mu osoby i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością.

Film Kuby Mikurdy stara się odpowiedzieć na pytanie jak to się stało, że ten hołubiony w latach 70. XX wieku przez krytyków i festiwale filmowe artysta został w latach 80. XX wieku wchłonięty przez rynek filmów erotycznych? Film w oryginalny sposób portretuje zawirowania rewolucji seksualnej i jej konsekwencje. Udział wzięli w nim współpracownicy Borowczyka, a także znani filmowcy i teoretycy kina, w tym: Terry Gilliam, Bertrand Bonell, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Patrice Leconte i Slavoj Žižek.

Film „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” był prezentowany w 2017 roku na MFF Karlowe Wary, swoją polską premierę będzie miał podczas 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

Daty i miejsca pokazów: www.docsag.pl.

Premiera najnowszego filmu Katarzyny Kozyry

Na tegorocznym Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy zostanie zaprezentowany polskiej publiczności najnowszy projekt Katarzyny Kozyry „Szukając Jezusa”. Punktem wyjścia do obrazu Kozyry było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzające Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.

Daty i miejsca pokazów: www.docsag.pl.

Sława Arsenalu Londyn… w marzeniach trenera polskiej drużyny

Na swoją światową premierę, która odbędzie się na Millennium Docs Against Gravity, oczekuje „Wiosna Smoków”. Film w reżyserii Jarosława Wszędybyła, wyprodukowany przez UNI-SOLO Studio przy finansowym wsparciu Polskiego Instytut Sztuki Filmowej opowiada o piłce nożnej, o pasji i walce z przeciwnościami losu.

Główny bohater filmu, 25-letni Paweł marzy o tym, aby w przyszłości zostać trenerem Arsenalu Londyn. Ale do tego daleka droga. Póki co zamiast marzeń jest szara rzeczywistość. Pierwszą samodzielną pracą, jaką udaje mu się podjąć, jest trenowanie Czerwonych Smoków Brwinów, najgorszego zespołu piłkarskiego w całym kraju.

To jednak nie ma dla niego znaczenia. Jest niezwykle zmotywowany. Wierzy, że jeżeli poradzi sobie z tak trudnym wyzwaniem jak trenowanie Smoków, będzie w stanie zrealizować każdy cel o jakim marzy, z prowadzeniem Arsenalu włącznie. Niestety bardzo szybko sprawy zaczynają przybierać zły obrót. Zawodnicy nie chodzą na treningi, a relacje z prezesem klubu, dobre na początku, zaczynają ulegać gwałtownemu pogorszeniu. Paweł dostrzega, że zadanie jakiego się podjął jest o wiele trudniejsze niż mogło się wydawać…

Daty i miejsca pokazów: www.docsag.pl.

W programie 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity znalazły się również tytuły, które polska publiczność miała już szansę poznać: „Photon” Normana Leto, „W absolutnej ciszy” Łukasza Środka, „Turyści” Mateusza Romaszkana i Marty Wójtowicz-Wcisło oraz „Mogę przyjść do Ciebie w snach” Wiktorii Szymańskiej, Juana Pablo Ramireza, Patrycji Lewandowskiej.

„Książę i dybuk” wchodzi do kin 18 maja. Ten film i pozostałe polskie produkcje będą prezentowane już od 11 maja na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.


07.05.2018