Polskie filmy w programie 21. MFFD w Jihlavie

Polskie produkcje znalazły się w programie 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Festiwal odbywa się w dniach 24-29 października.

„Bezgłośnie. Statyści pustyni” w konkursie First Lights

Wśród 10 filmów dokumentalnych z całego świata w konkursie First Lights, poszerzającym kino dokumentalne o nowe formy wyrazu znalazła się polsko – francuska koprodukcja „Bezgłośnie. Statyści pustyni” Michała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore. Światowa premiera tego współfinansowanego przez PISF dokumentu odbyła się podczas 28. MFF FID Marseille we Francji. Producentami filmu są Anna Wydra i Otter Films (Polska) i Haut Les Mains (Francja). Development filmu został wsparty przez CNAP (Francja). Projekt był prezentowany na pitchingu Docs to Go! w 2015 r. podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

„Opera o Polsce” w konkursie Between the Seas

Wśród 9 tytułów reprezentujących kino Europy Środkowo-Wschodniej znalazł się film „Opera o Polsce” autorstwa Piotra Stasika. Ten współfinansowany przez PISF film to jak piszą twórcy „Nawiązujący do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego film pokazujący różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa”. Producentem filmu jest firma Kijora i Anna Gawlita. Film był dotychczas prezentowany m.in. na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym i 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Silver Eye Award

Tradycyjnie podczas odbywającego się East Silver Market zostaną wręczone nagrody Silver Eye w trzech kategoriach: film krótki, średniometrażowy i pełnometrażowy. Wśród polskich filmów nominowanych do tej nagrody znalazły się następujące tytuły:

w kategorii pełnometrażowej:

  • „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta
  • „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow” Askolda Kurova

w kategorii średniometrażowej:

  • „Opera o Polsce” Piotra Stasika

w kategorii krótkometrażowej:

  • „Między nami” Macieja Millera
  • „Kolekcja” Marcina Polara
  • „Proch” Jakuba Radeja
  • „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej
  • „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały

Pełną listę tytułów nominowanych do nagród Silver Eye znaleźć można na stronie internetowej East Silver: www.dokweb.net.

Emerging Producers 2018

Emerging Producers – to program promocji i edukacji. Każdego roku organizatorzy festiwalu w Jihlavie wybierają 18 utalentowanych producentów (16 z Europy i 1 reprezentującego kraj gościnny festiwalu – w tym roku Maroko), którym zapewniają wsparcie edukacyjne, kontakty i promocję.

W tym roku Polskę w programie Emerging Producers reprezentuje Anna Gawlita. Więcej o programie pisaliśmy na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/anna-gawlita-wyrozniona-tytulem-emerging-producer.

21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie odbędzie się w dniach 24-29 października 2017 r.

Więcej informacji o festiwalu dostępnych jest na stronie: www.dokument-festival.com.

Marta Sikorska

24.10.2017