Polskie filmy w programie 61. BFI London Film Festival

Wśród festiwalowych tytułów 61. BFI London Film Festival znalazły się filmy współfinansowane przez PISF.

Premiera filmu „Loving Vincent” w Wielkiej Brytanii

Wśród 19 filmów prezentowanych w sekcji CREATE, poświęconej artystom znajdzie się pełnometrażowa animacja „Loving Vincent” autorstwa Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

9 października odbędzie się pokaz specjalny filmu: z sali projekcyjnej w londyńskiej National Gallery film będzie transmitowany do kilkunastu kin w całej Wielkiej Brytanii.

„Pokot”, „Ptaki śpiewają w Kigali” i „Rodzina na sprzedaż” w sekcji Debate

W 2012 roku do programu BFI LFF wprowadzono siedem nowych sekcji, skupionych na tematach takich jak miłość, wyzwanie, debata, kult, podróże i śmiech. To właśnie w sekcji DEBATE wśród 21 tytułów pokazane zostaną aż 3 filmy współfinansowane przez PISF: „Pokot” Agnieszki Holland, „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz „Rodzina na sprzedaż” Diego Lermana.

W programie 61. BFI London Film Festival znalazł się także krótkometrażowy film fabularny „Ciepło – zimno” autorstwa Marty Prus, w którym wystąpiły m.in. Magdalena Berus i Katarzyna Wajda.

Organizatorem londyńskiego festiwalu jest British Film Institute. W 2013 roku Grand Prix wydarzenia otrzymała „Ida” Pawła Pawlikowskiego. W 2016 r. debiut fabularny Bartosza M. Kowalskiego „Plac zabaw” zdobył wyróżnienie specjalne jury młodzieżowego podczas tej imprezy.

61. BFI London Film Festival odbędzie się w dniach 4 – 15 października.

Więcej informacji: whatson.bfi.org.uk/lff.

Marta Sikorska

31.08.2017