Polskie projekty w Madrycie

Od 21 do 23 listopada w Madrycie trwała IV edycja forum koprodukcyjnego Ventana del Cine Madrileno. W tym roku gościem festiwalu była Polska i Peru.

W gronie 18 projektów prezentowanych w ramach pitchingu podczas forum znalazły się m.in. współfinansowane przez PISF filmy „Koniec Świata w Dolinie Łez”, „Fisheye”, „Nazywam się Max” aka „Życie i śmierć Maxa Lindera”, „Planeta Kopernik”.

Impreza w Madrycie zapoczątkowana w 2015 roku za cel stawia sobie zacieśnianie więzi pomiędzy europejskim i iberoamerykańskim rynkiem audiowizualnym z Madrytem jako naturalnym łącznikiem pomiędzy tymi dwoma obszarami. Na tegoroczną edycję Ventana del Cine Madrileno napłynęło ponad 100 zgłoszeń, spośród których organizatorzy do finałowej sesji pitchingowej wybrali 18 projektów. Wśród nich znalazła się między innymi współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-rumuńska koprodukcja „Koniec Świata w Dolinie Łez”.

„Koniec Świata w Dolinie Łez”

„Koniec Świata w Dolinie Łez”, fot. Michał Gruszczyński

Film, którego producentem jest Przemysław Miękinia z firmy Before My Eyes to historia osadzonej w ostępach rumuńskiej Delty Dunaju ostatniej europejskiej wioski trędowatych. Udział w forum w Madrycie to kolejna prezentacja projektu na prestiżowej międzynarodowej imprezie. Wcześniej „Koniec Świata w Dolinie Łez” kwalifikowany był m.in. do pitchingów na: DocsBarcelona, Meeting Point Vilnius, DocLab Poland, MiradasDoc czy Nordisk Panorama.

Obecnie film, którego rumuńskim koproducentem jest nagrodzona Złotą Palmą w Cannes za film „Pozycja dziecka” Parada Film znajduje się w fazie montażu. Jego premiera przewidywana jest na przyszły rok.

„Fisheye”

W ramach pitchingu zaprezentowany został „Fisheye” Michała Szcześniaka, którego producentką jest Ewa Szwarc z Kosmos Production. Projekt filmu prezentowany był m.in. na Polish Days we Wrocławiu. Więcej informacji o filmie: www.pisf.pl/aktualnosci/podsumowanie-polish-days-2018

„Nazywam się Max” i „Planeta Kopernik”

Kolejne dwa polskie projekty zaprezentowane w Madrycie to „Nazywam się Max” aka „Życie i śmierć Maxa Lindera” Edwarda Porębnego i Aii Ase, produkcja AMP Polska oraz „Planeta Kopernik”, Jerzego Domaradzkiego, Jana Wróbla i Doroty Roszkowskiej, produkcja Arkana.

Oprócz forum pitchingowego w ramach tegorocznej edycji Ventana del Cine Madrileno odbył się także szereg paneli dyskusyjnych, wykładów i prezentacji poświęconych międzynarodowej koprodukcji filmowej. W tym roku gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Peru i Polska, a jednymi z partnerów organizacyjnych wydarzenia: Ministerstwo Kultury Peru, Instytut Kultury Polskiej w Madrycie i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej 


21.11.2018