"Powidoki" w kinach w Bułgarii

12 maja 2017 na ekrany kin w Bułgarii wszedł współfinansowany przez PISF ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”.

Bułgarska premiera kinowa

„Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy weszły na ekrany kin w Bułgarii 12 maja 2017. Dystrybutorem filmu jest firma 6 A Media Entertainment. Bułgarski tytuł filmu to „Остатъчни образи”. 

1 lutego film „Powidoki” wszedł na ekrany kin w Kanadzie, 22 lutego do kin we Francji a 30 marca w Czechach. Od 20 kwietnia „Powidoki” mogą oglądać również widzowie w Grecji, a od 4 maja film jest pokazywany w węgierskich kinach

Światowa premiera w Toronto

Światowa premiera filmu odbyła się na 41. Festiwalu Filmowym w Toronto. Film pokazywany był na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni podczas specjalnego pokazu dla akredytowanych gości festiwalu. „Powidoki” były również prezentowane m.in. na festiwalach w Rzymie, Palm Springs i Festival do Rio w Brazylii.

Ostatni film Andrzeja Wajdy

„Powidoki” to ostatni film zmarłego 9 października 2016 roku Andrzeja Wajdy. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, Fundacja Tumult oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Bohaterem filmu jest Władysław Strzemiński, artysta, który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. To film o tym jak socjalistyczna władza zniszczyła charyzmatycznego, niepokornego człowieka.

W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński.

Film wszedł na ekrany polskich kin 13 stycznia 2017. Dystrybutorem „Powidoków” jest Akson Dystrybucja.

12.05.2017