Pracownia Filmoteki Szkolnej

PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej otworzył kolejne Pracownie Filmoteki Szkolnej w Kielcach, Woli Rzędzińskiej oraz Krasnymstawie. W każdej z tych miejscowości otwarciu Pracowni towarzyszyła konferencja prasowa, debata Skrytykuj.pl oraz warsztaty dziennikarskie. 18 marca Pracownia Filmoteki Szkolnej zaczęła działać w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. ks. Władysława Kowalczyka w Woli Rzędzińskiej (woj. małopolskie).

Pierwsza Pracownia Filmoteki Szkolnej w województwie małopolskim

18 marca w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. ks. Władysława Kowalczyka w Woli Rzędzińskiej uruchomiono pierwszą w województwie małopolskim Pracownię Filmoteki Szkolnej. W uroczystym otwarciu udział wzięli: pełnomocnik Dyrektora PISF do spraw Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska, nauczyciele – liderzy Mariusz Widawski oraz Agnieszka Grzegórzek-Zając, Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, Przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, dyrektor gimnazjum Józef Lazarowicz, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie Urszula Blicharz, prof. Sławomir Bobowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, a także aktor Zbigniew Waleryś. W spotkaniu również wzięli udział nauczyciele i młodzież ze szkół w regionie oraz dziennikarze lokalnych mediów.

Inspiracja dla kolejnych szkół

– Cieszę się, że mogliście obejrzeć państwo krótki pokaz filmowy w Pracowni. Myślę, że wszyscy odczuli, że jest to małe kino. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie stanowić inspirację, by otwierać w waszych szkołach podobne pracownie – mówiła podczas spotkania w Woli Rzędzińskiej Anna Sienkiewicz-Rogowska, opowiadając o etapach rozwijania programu Filmoteki Szkolnej.  

PISF wspiera edukację filmową

– Przyszły nam z pomocą dwie wspaniałe instytucje: Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawska Szkoła Filmowa, które kilka lat temu rozpoczęły warsztaty i kursy internetowe poświęcone metodyce i wprowadzeniu do historii filmu (…). Potem przyszedł czas na dalszą pracę i ten moment, w którym się znajdujemy, czyli otwarcie Pracowni. Jest ono tak naprawdę zwieńczeniem ciągu zdarzeń. Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie nauczyciele, którzy stali się liderami Filmoteki Szkolnej, za co bardzo serdecznie chcemy podziękować  (…). Również bez mądrego wsparcia dyrektora szkoły oraz władz, które pomogły sfinansować Pracownię również by się to nie mogło udać. Dzięki państwu możemy realizować nasze marzenie, czyli rozwijanie edukacji filmowej w szkołach – podkreślała pełnomocnik Dyrektora PISF.

Współpraca wielu instytucji w całej Polsce

– To, co robimy nie byłoby również możliwe gdyby nie współpraca wielu instytucji w całej Polsce, które uzupełniają się swoim doświadczeniem i ofertą dla osób zajmujących się edukacją filmową. Są to między innymi organizatorzy festiwali filmowych. Są dziś z nami przedstawiciele Tarnowskiego Centrum Kultury, które organizuje festiwal Tarnowska Nagroda Filmowa i od lat prowadzi edukację wśród młodzieży. W tej szkole kształceni będą widzowie kina „Marzenie” i przyszli uczestnicy festiwalu filmowego (…). Dzięki Koalicji dla Edukacji Filmowej staramy się mieć dla wszystkich zainteresowanych bardzo szeroką ofertę – kursy, festiwale, konkursy. Zwieńczeniem całorocznej pracy jest dla uczniów udział w Konkursie Wiedzy o Filmie, a wygranie tego konkursu daje możliwość  wstępu na filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Z filmem można pracować nie tylko na lekcjach języka polskiego

– Pierwsza Pracownia Filmoteki Szkolnej w województwie małopolskim ma służyć uczniom tej szkoły, nauczycielom, którzy mogą prowadzić swoje lekcje. Z filmem można pracować nie tylko na języku polskim, ale także na wiedzy o społeczeństwie, informatyce, godzinie wychowawczej czy chemii. Opiekunowie Pracowni mają też swoje zadania – są wsparciem dla wszystkich tych, którzy będą chcieli pracować z filmem w szkole. Mam nadzieję, że będą się tutaj już niedługo odbywały spotkania metodyczne, gdzie podzielą się dobrymi praktykami i opowiedzą o tym, jak działają liderzy Filmoteki Szkolnej w całej Polsce – dodawała Anna Sienkiewicz-Rogowska.

 

– Chciałbym, żeby ta pracownia była zaczątkiem rozwijania prawdziwej edukacji, dzięki której uczniowie będą poznawać, co jest wartościowe – podkreślał dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. ks. Władysława Kowalczyka w Woli Rzędzińskiej.

Film jest dziś wszędzie obecny

– Film, poprzez możliwości jakie daje Internet jest dzisiaj obecny wszędzie. Bez relacji filmowych nie wyobrażamy sobie przedstawiania wszystkich sytuacji wokół nas, wydarzających się we współczesnym świecie. Każdy dzisiaj może robić zdjęcia, realizować filmy czy reportaże telefonem komórkowym. Dobrze, że jest miejsce, w którym młodzi ludzie będą mieć dostęp do podstaw i informacji, jak stworzyć film, który opowie o nich, ich otoczeniu. Ogromnie dziękuję Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za zaangażowanie w ten program, bo trudno sobie dzisiaj wyobrazić, aby bez takiej edukacji funkcjonować we współczesnym świecie – mówił Mirosław Banach. – Jako samorząd powiatowy możemy się pochwalić między innymi udziałem w międzynarodowym programie realizowanym z naszymi partnerami  z kilku krajów europejskich, w którym młodzież tworzyła filmy o ekologii i problemach, którymi powinniśmy się szerzej zainteresować.

Kibicujemy, aby Pracowni Filmoteki Szkolnej było wiecej

– Nowoczesna szkoła powinna sprostać wymaganiom XXI wieku (…). Wiemy, że bazując tylko na minimum programowym daleko nie zajdziemy we współczesnym świecie. Wyzwania są olbrzymie, a młodzi ludzie muszą konkurować i robią to znakomicie. Staramy się, aby w szkołach prowadzić ciekawe zajęcia, interesujące projekty – mówił Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, dziękując nauczycielom zaangażowanym w projekty Filmoteki Szkolnej. – Oczywiście kibicujemy, aby tych pracowni było więcej i cieszymy się, że na naszym przykładzie inni będą mogli także się kształcić i również wychowywać mądrych widzów. Dziękuję naszym nauczycielom za kształcenie nie tylko encyklopedyczne, ale rozumne i mądre – podkreślał.

Nieodłączny element życia młodych ludzi

– Nauczyciele w małopolskiej szkole zawsze starali się zaciekawić uczniów swoją lekcją (…). Dużą wartością jest to, że młodzi ludzie mogą kształtować, rozwijać swoje umiejętności. Żyjemy w epoce obrazu, to nieodłączny element życia młodych ludzi. Zauważmy, jak rozwijając swoje zainteresowania filmowe młodzież pogłębia wiedzę z innych dziedzin. Składam wyrazy uznania wszystkim nauczycielom, którzy edukację filmową w atrakcyjny sposób upowszechniają – mówiła Urszula Blicharz.

Ogromna wrażliwość

– Jestem żywym przykładem aktora, który wyszedł z małej miejscowości (…). Wyławianie talentów z tej szkoły jest bardzo istotne i ważne. Dlaczego ktoś z tej szkoły nie miałby zdawać w przyszłości do Szkoły Filmowej w Łodzi? Warsztaty dziennikarskie czy spotkanie w Pracowni Filmoteki Szkolnej mogą być tego początkiem. Jeśli złapią tego bakcyla to pójdą dalej i te światy się pootwierają. My nie mieliśmy takich możliwości, jakie się w tej chwili otwierają przed młodzieżą (…). Tutaj chodzi o ludzi, którzy mają w sobie ogromną wrażliwość. Później to się materializuje, przeradza choćby w film (…). Chciałem zaapelować do władz, aby rzeczywiście szukano tych środków na otwieranie kolejnych Pracowni, bo chodzi tu między innymi o te nasze dzieciaki, które będą kiedyś realizować wspaniałe i mądre filmy – mówił Zbigniew Waleryś.

Debata i warsztaty dziennikarskie

Po spotkaniu liderzy Filmoteki Szkolnej Mariusz Widawski oraz Agnieszka Grzegórzek-Zając  opowiedzieli o realizowanych w wolańskim gimnazjum zajęciach z edukacji filmowej w ramach Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego Wideoteka Nastoletniego Człowieka. W czasie trwania konferencji prasowej grupa uczniów z Woli Rzędzińskiej i Tarnowa oglądała w Pracowni Filmoteki Szkolnej film „Chomik” Bartka Ignaciuka. Po projekcji, w ramach kampanii Skrytykuj! odbyła się debata, którą poprowadzili młodzi krytycy filmowi: Anna Bielak i Błażej Hrapkowicz. Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, połączone z realizacją filmowego felietonu, poprowadziła ekipa realizatorska pod kierunkiem Katarzyny Szczuki-Niezabitowskiej.

 

Więcej informacji: www.filmotekaszkolna.pl.

 

Marta Sikorska

24.03.2014