Premiera „Słodkiego końca dnia” na Sundance

28 stycznia podczas Festiwalu Sundance odbyła się premiera współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia”.

Światowa premiera na Sundance

„Słodki koniec dnia” to już trzeci film Jacka Borcucha na Sundance. Reżyser zadebiutował na festiwalu w 2010 roku, kiedy film „Wszystko co kocham” zakwalifikował się do konkursu głównego. Trzy lata później, „Nieulotne” zostały nagrodzone za najlepsze zdjęcia.

W tym roku „Słodki koniec dnia” walczy o nagrodę w jednym z najważniejszych konkursów Sundance, World Cinema Dramatic Competition.

Pierwsze recenzje po premierze

Allan Hunter ze Screen Daily dostrzega w „Słodkim końcu dnia” inspirację tradycyjnym, europejskim kinem artystycznym, które swoim politycznym zaangażowaniem i moralnymi dylematami prowokuje do refleksji. „Reżyser przekształca rodzinny dramat w rozważania o europejskiej tożsamości” – pisze Hunter, wróżąc filmowi duże festiwalowe zainteresowanie. Docenia też Krystynę Jandę: „Oszczędna narracja Borcucha i fascynująca kreacja Jandy tworzą pełen wdzięku, angażujący film”.

Tomris Laffly w recenzji zamieszczonej na portalu RogerEbert.com oraz krytyczka Danielle Solzman zwracają uwagę na uniwersalizm scenariusza autorstwa Jacka Borcucha i Szczepana Twardocha. Autorzy przyglądają się problemowi migracyjnemu a zwłaszcza irracjonalnym lękom, które opanowały nie tylko Europę, ale cały świat. Zdaniem Laffly’ego Borcuch stawia niezwykle celne pytania o niebezpieczne zjawisko narastającej ksenofobii. Solzman zaś docenia operatora, Michała Dymka, którego zdjęcia znakomicie oddają siłę bohaterki granej przez Krystynę Jandę. „Jeśli szukasz filmu z silną kobietą, która będzie bronić swoich przekonań, nie szukaj dalej niż Maria Linde w «Dolce Fine Giornata»” – puentuje.

Twórcy

Reżyserem „Słodkiego końca dnia” jest Jacek Borcuch. Scenariusz powstał we współpracy Borcucha z pisarzem Szczepanem Twardochem, autorem książek „Morfina”, „Król” oraz laureatem Nagrody Nike, dla którego jest to jego scenariuszowy debiut. Producentką filmu jest Marta Habior z No Sugar Films. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („Najpiękniejsze fajerwerki ever”), a za scenografię Elwira Pluta („Atak paniki”).

Na ekranie w roli głównej występuje Krystyna Janda. Partneruje jej Kasia Smutniak.  

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premiera kinowa filmu zaplanowana jest na 2019 rok.


01.02.2019