Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego na Teneryfie

Od 25 lipca do 30 sierpnia w prestiżowym centrum kultury w Santa Cruz de Tenerife -TEA Tenerife Espacio de las Artes – jest prezentowany cykl pt. Kino Krzysztofa Kieślowskiego – droga ku wolności, w ramach którego można obejrzeć dziewięć filmów polskiego reżysera oraz wystawę pt. Krzysztof Kieślowski – Ślady i pamięć przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

W repertuarze przeglądu znalazła się trylogia „Trzy kolory”, „Krótki film o zabijaniu” (1988),  „Krótki film o miłości” (1988) oraz mniej znane w Hiszpanii filmy: „Amator” (1979), „Przypadek” (1981), „Bez końca” (1984) czy dokument „Urząd” (1966).

Wszystkie projekcje pokazywane są w wersji oryginalnej z hiszpańskimi napisami.

Cykl został zainaugurowany 25 lipca o godzinie 20.00 filmem „Amator”, z udziałem Jerzego Stuhra, który po projekcji spotkał się z publicznością. 26 lipca zaplanowano prezentację wydanej niedawno hiszpańskiej monografii pt. „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” i debata, w której udział wzezmą Jerzy Stuhr,  Stanisław Zawiśliński oraz Joanna Bardzińska. Debacie towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego pt. „Krzysztof Kieślowski: I am so so” (K. Wierzbicki, 1995).

Wspomniany cykl jest owocem współpracy hiszpańskiego ośrodka TEA Tenerife Espacio de las Artes z organizacjami promującymi polską kulturę w Hiszpanii – Polsko-Kanaryjskim Stowarzyszeniem ARKA, Fundacją AVA Arts oraz Instytutem Polskim w Madrycie. Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Adama Mickiewicza.

Wszystkie projekcje i wydarzenia odbywają się w:

TEA Tenerife Espacio de las Artes

Av. de San Sebastián, 8

Santa Cruz de Tenerife

Wystawa

Towarzysząca przeglądowi wystawa składa się z trzech części:

  • wystawy Krzysztof Kieślowski – Ślady i pamięć dokumentującej życie oraz twórczość Kieślowskiego, przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi,
  • wystawy pt. Fotografie z miasta Łodzi przedstawiającej zdjęcia robione przez reżysera podczas studiów w Szkole Filmowej w Łodzi,
  • wystawy plakatów do filmów Krzysztofa Kieślowskiego.

Więcej informacji: www.facebook.com/cinepolacocontemporaneo.

Informacja prasowa


25.07.2018