„Ptaki śpiewają w Kigali” w kinach

22 września na ekrany polskich kin wejdzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Ptaki śpiewają w Kigali”. Autorami scenariusza i reżyserii są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

„Ptaki śpiewają w Kigali”

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta, trochę przez przypadek, ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Twórcy

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia zrealizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kosfilm, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Premiera w Karlowych Warach i nagrody dla filmu

Fot. Film Servis Festival Karlovy Vary

W sierpniu 2016 roku film otrzymał nagrodę First Look na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w wysokości 65 000 euro na postprodukcję. Premiera ukończonego filmu miała miejsce na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, gdzie rywalizował o prestiżowy Kryształowy Glob wspólnie z jedenastoma produkcjami zakwalifikowanymi do Konkursu Głównego. Jury festiwalu w Karlowych Warach doceniło film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze i przyznało nagrodę za najlepszą rolę żeńską, którą otrzymały wspólnie Jowita Budnik i Eliane Umuhire.

Znakomite recenzje

Po projekcjach na festiwalu w Karlowych Warach pojawiły się pierwsze recenzje filmu. Obraz spotkał się ze świetnym przyjęciem ze strony krytyków filmowych. Fragmenty recenzji można przeczytać na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/znakomite-recenzje-filmu-ptaki-spiewaja-w-kigali-po-premierze-w-karlowych-warach.

Pokaz na 42. FPFF

W najbliższym czasie film zostanie pokazany w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie będzie walczył o Złote Lwy.

Na ekrany polskich kin film wejdzie 22 września 2017 roku. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. 

22.09.2017

Galerie zdjęć