Roberto Minervini: wykład mistrzowski i przegląd twórczości na 16. MDAG

13 maja widzowie 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będą mogli odkryć tajniki warsztatu mistrza filmu dokumentalnego Roberto Minerviniego podczas spotkania mistrzowskiego z reżyserem. Uzupełni go przegląd najważniejszych dzieł tego bezkompromisowego twórcy.

„Wiem, że jeżeli coś dzieje się przed moimi oczami, to dzieje się tylko jeden raz” – powiedział w jednym z wywiadów Roberto Minervini. Jego twórczość składa się na fascynujący obraz wielokulturowej Ameryki i skarbnice unikatowych scen rozmów i zdarzeń, uchwyconych na gorąco dzięki długotrwałej obserwacji i relacji reżysera z bohaterami.

Roberto Minervini

Roberto Minervini jest jednym z najważniejszych współczesnych reżyserów ukazujących wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych. Jego filmy były prezentowane na festiwalach w Cannes i Wenecji.

Minervini ma nietuzinkową biografię reżyserską. Urodził się we 1970 r. w Włoszech, gdzie zdobył wykształcenie jako informatyk i specjalista od IT. Powołanie filmowca odkrył po ataku terrorystycznym na World Trade Center. Od tamtego czasu szukał sposobu na wyrażenie zdziwienia otaczającą go rzeczywistością. Szybko dał się poznać jako niezależny twórca zainteresowany ludźmi, których historie rzadko wybrzmiewają na małym i wielkim ekranie. W jego filmach zaciera się granica między fikcją i rzeczywistością. Minervini nie ukrywa, że tworzy dla swoich bohaterów ramę narracji, ale za każdym razem to oni wyznaczają jej treść.

„Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?”

Najnowszym filmem Minerviniego, który zobaczą widzowie naszego festiwalu, to pokazywany m.in. w konkursie głównym festiwalu w Wenecji „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” („What You Gonna Do When the World’s on Fire?”, 2018). W tym fascynującym czarno-białym poetyckim fresku społecznym wyraźnie czuć polityczny nerw twórczości reżysera. Bohaterami są czarnoskórzy aktywiści, którzy po serii zabójstw na tle rasowym, wyszli na ulice Nowego Orleanu, żeby zaprotestować przeciwko rasizmowi i rozpocząć walkę o godność i sprawiedliwość. W filmie wykrystalizowała się radykalna metoda twórcza: brak sztucznego światła, używanie jednego obiektywu, sprawdzającego się w bliskich planach, pozwalającego widzowi na poznanie bohaterów tak blisko, jak się tylko da.

Przegląd filmów dokumentalisty 

Cechą charakterystyczną metody twórczej Minerviniego jest długotrwała obserwacja bohaterów. Jej efekty doskonale widać w „Po drugiej stronie” ( „The Other Side”, 2015). W tym filmie reżyser przygląda się codziennemu życiu ludzi, których amerykańskie media nazywają „white trash”. Zalicza się do nich zubożałych białych Amerykanów, mieszkających często w przyczepach samochodowych na obrzeżach wielkich miast. W tym filmie – poza dramatem bohaterów – Minervini uchwycił nie tylko genezę dojścia do władzy Donalda Trumpa, ale także transmisję wyuczonej bezradności i resentymentu, mającego źródło w społecznym odrzuceniu i biedzie przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

W programie autorskiego przeglądu widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć „Zatrzymać bijące serce” ( „Stop the Pounding Heart”, 2013), historię dziewczyny wychowanej w konserwatywnej rodzinie hodowców kóz. Kiedy Sara poznaje przystojnego chłopaka, zaczyna podważać wiarę swoich rodziców i wyznawane przez nich wartości. Minervini odkrywa przed widzami mało znany obszar prowincjonalnej Ameryki przez pryzmat bohaterki, która na naszych oczach przechodzi przez trudny etap dojrzewania.

Wykład mistrzowski i spotkania z reżyserem w Warszawie i we Wrocławiu

Przegląd twórczości i wykład mistrzowski Roberta Minerviniego podczas 16. Millennium Docs Against Gravity będą wyjątkową okazją, żeby odkryć mało znaną twarz Stanów Zjednoczonych przez pryzmat jednego z najciekawszych niezależnych współczesnych twórców kina dokumentalnego.

  • poniedziałek, 13 maja | 19.00 | Kinoteka 1
  • Spotkanie z mistrzem Roberto Minervinim
  • po jego filmie „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?”
  • w języku angielskim z polskim tłumaczeniem

Prowadzenie: Łukasz Knap – kulturoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy. Absolwent wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na University of Derby. Wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

Z Roberto Minervinim będzie się można spotkać także po pokazach jego filmu „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” we Wrocławiu i Warszawie:

  • 14 maja, | 20.00 |Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
  • 15 maja, | 19.30 |Muranów, sala Gerard

Informacja prasowa


08.05.2019