"Rodzina na sprzedaż" i "Kapitan" z nagrodami w San Sebastian

Współfinansowane przez PISF międzynarodowe koprodukcje „Rodzina na sprzedaż” i „Kapitan” zostały nagrodzone na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.

Filmy ze wsparciem PISF z nagrodami  

30 września zakończył się 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian. Wśród laureatów tegorocznej edycji festiwalu znalazły się aż dwie międzynarodowe koprodukcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Rodzina na sprzedaż” w reżyserii Diego Lermana oraz „Kapitan” w reżyserii Roberta Schwentke. 

„Rodzina na sprzedaż” nagrodzona za scenariusz

Kadr z filmu „Rodzina na sprzedaż”. Fot. Mateusz Czuchnowski

„Rodzina na sprzedaż” (tyt. oryg. „Una especie de familia”, tyt. ang. „A Sort of Family”) otrzymała nagrodę za najlepszy scenariusz autorstwa Diego Lermana i Marii Meiry. 

Film opowiada historię Maleny, lekarki z klasy średniej, która mieszka w Buenos Aires. Niedawno utraciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne. Zastanawia się, do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę, o jakiej marzy?

„Rodzina na sprzedaż” jest argentyńsko-brazylijsko-polsko-francusko-niemiecko-duńską koprodukcją. Polskim producentem jest Staron-Film. To druga współpraca Staron-Film z Diego Lermanem. Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu „Pod ochroną” scenariusz do „Rodziny na sprzedaż” napisał reżyser we współpracy z Maríą Meirą. Produkcja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Film Factory Entertainement

„Kapitan” nagrodzony za zdjęcia

„Kapitan”. Fot. materiały prasowe

Niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” („Der Hauptmann”) w reżyserii Roberta Schwentke otrzymała nagrodę za najlepsze zdjęcia autorstwa Floriana Ballhausa.

„Kapitan” to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów.

Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych. Koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

W Konkursie Głównym festiwalu był w tym roku prezentowany także współfinansowany przez PISF film „Pomiędzy słowami” w reżyserii Urszuli Antoniak.

Pełna lista nagrodzonych jest dostępna na oficjalnej stronie MFF w San Sebastian: www.sansebastianfestival.com.

Paulina Bez 

02.10.2017