Rusza XIV edycja programu ScripTeast

Rusza kolejna edycja programu ScripTeast, w ramach którego scenarzyści z Europy Środkowo-Wschodniej przez blisko rok będą doskonalić scenariusze pod okiem światowej sławy profesjonalistów z branży. Projekty można zgłaszać do końca lipca. Program jest realizowany przez Niezależną Fundację Filmową.

Program pomaga rozwijać i doskonalić scenariusze pod kątem pozyskania zainteresowania międzynarodowej publiczności oraz zwiększenia potencjału marketingowego projektów na etapie finansowania i dystrybucji.

Zgłoszenia do końca lipca 

Scenarzyści mogą zgłaszać projekty do końca lipca (wymagany scenariusz w języku angielskim). Program rozpoczną tygodniowe warsztaty i indywidualne spotkania ze światowej sławy scenarzystami, reżyserami i producentami, które odbędą się w październiku br. w malowniczym Pałacu Ossolińskich w Sterdyni. Po nich nastąpią indywidualne konsultacje online. Sesje ewaluacyjne, połączone z promocją scenariuszy i ich autorów, będą miały miejsce podczas międzynarodowych festiwali w Berlinie (luty 2020) i Cannes (maj 2020). Podczas MFF w Cannes odbędzie się także przyznanie nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego.

„W Europie Środkowo-Wschodniej jest wielu niezwykle uzdolnionych scenarzystów. Nasz program pomaga im wejść na szersze wody. Impulsem jest możliwość czerpania z doświadczeń i rad najlepszych profesjonalistów z branży i kontakt ze światowym kinem” – komentuje Violetta Kamińska, Dyrektor Zarządzający ScripTeast.

Program w liczbach

Do tej pory na ekran zostało przeniesionych aż 40 scenariuszy. 9 projektów jest obecnie w produkcji. W programie wzięło udział 209 scenarzystów z 17 krajów. Pracowali nad 149 projektami, w tym 43 polskimi.

Wśród międzynarodowych profesjonalistów z branży filmowej, którzy do tej pory dzielili się swoimi doświadczeniami znaleźli się m.in. amerykański scenarzysta Scott Alexander („Ed Wood”), szkocki reżyser Paddy Breathnach (nominowany do Oscara za film „Viva” w kategorii najlepszy film obcojęzyczny), laureatka Oscara holenderska reżyserka Marleen Gorris („Ród Antonii”), Andrew Birkin – autor scenariusza do filmu „Pachnidło”, Peter Webber (nominowany do Oscara za film „Dziewczyna z perłą”), Antonio Saura (producent filmów Carlosa Saury i dystrybutor Latido Films), Robert Jones (nominacja do Oscara i BAFTY za film „Niewidoczni”) czy scenarzysta i reżyser Mark Peploe („Ostatni cesarz”, „Mały Budda”).

Zwycięzcami nagrody ScripTeast Krzysztofa Kieślowskiego byli m.in. Benedek Fliegauf Womb – laureat Międzynarodowego Festiwalu w Locarno, Marysia Nikitiuk (scenarzystka i reżyserka filmu „Kiedy upadły drzewa”, premiera na Berlinale 2018) Simeon Ventsislavov („Aga”, premiera na Berlinale 2018), a także polscy twórcy, m.in. Jacek Piotr Bławut i Anna Onichimowska (za scenariusz „Dzień czekolady”), Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski („Niemy”), Bodo Kox („Człowiek z magicznym pudełkiem”) czy Kuba Czekaj („Sorry Polsko”).

ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE, a także Film New Europe. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Więcej informacji: www.scripteast.pl

Na podstawie informacji prasowej


24.04.2019