RUSZYŁ CYKL "WAJDA MAKING"

Ruszył cykl Wajda Making, poświęcony rozmowom z bliskimi współpracownikami Andrzeja Wajdy.

Dorobek reżysera jest niekwestionowanym dziedzictwem polskiej kultury, został on wielokrotnie opracowywany pod kątem artystycznym, społecznym czy historycznym. Uzupełnieniem tej perspektywy będzie analizowanie i popularyzowanie, nie tylko osiągnięć Andrzeja Wajdy, ale właśnie jego sposobu działania. Dzięki przeprowadzonym wywiadom, będzie można lepiej zrozumieć Jego wizję, poszukiwania artystyczne, sposób radzenia sobie z kryzysami. W kręgu rozmówców znajdują się przedstawiciele różnych profesji, co posłuży do wyłonienia wielobarwnego, a jednocześnie nieoczywistego portretu twórczego.

Pierwszym gościem Wajda Making był profesor Jerzy Stuhr. „Jurku, przecież ktoś musi zostać w teatrze”, odpowiedział Andrzej Wajda, zapytany przez Jerzego Stuhra, dlaczego nie angażuje go do żadnych filmów. Dostępna jest już także rozmowa z Jerzym Radziwiłowiczem, czyli legendarnym „człowiekiem z marmuru”. W kolejnych odcinkach pojawią się m.in: Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak czy Agnieszka Holland.

W ramach projektu w ostatni weekend rozpoczął się również cykl spacerów „Kraków Wajdy”. Twórca trafił do Krakowa w 1943 roku, ukrywał się przed gestapo do wiosny 1944 roku. Po zakończeniu wojny rozpoczął w 1946 roku studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie a następne lata jego życia były już nierozerwalnie związane z miastem. Tu tworzył, tutaj mieszkał, tutaj zbudował wraz z Krystyną Zachwatowicz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

Wideorozmowy, terminy spacerów oraz wszelkie informacje dostępne są na Facebooku Wajda Making. Projekt jest współfinansowany ze środków gminy miejskiej Kraków. Producentem projektu jest Stowarzyszenie All In UJ.

Informacja prasowa.


26.11.2018