Specjalne wyróżnienie Silver Eye dla filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny”

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Wiatr. Thriller dokumentalny” otrzymał w Jihlavie specjalne wyróżnienie Silver Eye.

„Wiatr. Thriller dokumentalny” z wyróżnieniem

„Wiatr. Thriller dokumentalny” był jedynym polskim tytułem, który ubiegał się o nagrodę Silver Eye w kategorii pełnometrażowej. W kategorii krótkometrażowej do nagrody nominowane były „Harda”, reż. Marcin Polar i „Nieskończoność jest na 50 metrach”, reż. Daniel Światły.

Bohaterem dokumentu „Wiatr. Thriller dokumentalny” jest wiatr halny – jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury. Producentem filmu Michała Bielawskiego jest Maciej Kubicki reprezentujący firmę Telemark.

Nagroda Silver Eye

Nagroda Silver Eye przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują nagrodę pieniężną i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 100 najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

W poprzednich latach wśród polskich filmów, które otrzymały nagrodę Silver Eye znalazły się m.in. „Komunia” Anny Zameckiej, „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka, „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek czy „Proch” Jakuba Radeja. W ubiegłym roku nominację do nagród otrzymały dwa polskie dokumenty – „Siostry” Michała Hytrosia oraz „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka.

Polska koprodukcja wygrywa w konkursie studenckim

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie w konkursie studenckiej sekcji Beetween the Seas wygrała polska koprodukcja „Life Could be Beautiful” autorstwa Filipa Jacobsona i Angeliki Herty. Pokaz w Jihlavie był światową premierą polsko-niemieckiej koprodukcji.

„Life Could be Beautiful” opowiada o parze (filmowców) podróżujących na rowerach przez Francję śladami “Szkiców piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego, który przebył tę trasę w roku 1941. Najpierw filmują swoje odkrycia, ale ostatecznie zadają pytanie, kim są dla siebie jako ludzie. Życie mogłoby być tak piękne, gdyby nie było lęków, zgubnych oczekiwań i frustracji. Opowieść o wycieczce zakochanych, walczących o to, kim chcą być, opowiedziana z dużym humorem.

Opisy filmów pochodzą ze strony PolishDocs.pl

Więcej informacji o laureatach Silver Eye i festiwalu.


29.10.2019