Spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

7 listopada br. w warszawskim Empiku Junior odbyła się konferencja prasowa z udziałem aktorów nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz prezesa Fundacji „KINO”, Jacka Cegiełki, organizatora wydarzenia. Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W spotkaniu z dziennikarzami i publicznością prowadzonym przez Joannę Sławińską z Polskiego Radia wzięli udział:

 • Bartosz Bielenia nominowany za rolę w filmie „Boże Ciało”,
 • Maria Dębska nominowana za rolę w filmie „Zabawa, zabawa”,
 • Sebastian Fabijański nominowany za rolę w filmie „Mowa ptaków”,
 • Eliza Rycembel nominowana za rolę w filmie „Nina”,
 • Piotr Żurawski nominowany za rolę w filmie „Interior”.

Laureata Nagrody Jury wyłonią jurorzy powołani przez Fundację dla Kina i Fundację „KINO”, organizatorów wydarzenia. Ich nazwiska zostaną ogłoszone niebawem.

Nagrody specjalne

Podczas konferencji Jacek Cegiełka, prezes Fundacji „KINO”, ogłosił laureatów Nagród Specjalnych, przyznanych w tym roku z okazji 50-lecia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Otrzyma je dwoje aktorów, których kariery rozkwitły w latach 90., gdy Nagroda Cybulskiego nie była przyznawana.

Specjalne Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości otrzymują: Katarzyna Figura (ze szczególnym wskazaniem na role z roku 1997 – „Historie miłosne”, „Kiler” i „Słoneczny zegar”) oraz Andrzej Chyra (ze szczególnym wskazaniem na rolę w filmie „Dług” z roku 1999).

Gala

O tym, kto odbierze Nagrodę Zbyszka Cybulskiego 2019 i statuetkę projektu Pawła Althamera przekonamy się 3 grudnia br. podczas gali w kinie Elektronik w Warszawie.

Nagrody im. Bolesława Michałka

W czasie gali zostanie również wręczona Nagroda im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej wydanej w 2018 lub 2019 roku. W tym roku do nagrody nominowano następujące tytuły:

 • Michał Danielewicz „Ford reżyser”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2019.
 • Justyna Jaworska „«Piękne widoki, panowie, stąd macie»: o kinie polskiego sockonsumpcjonizmu”, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2019.
 • Michał Piepiórka „Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej”, Ossolineum, 2019.

Decyzję, kto dostanie nagrodę podejmą: Iwona Kurz, Wiesław Godzic, Andrzej Kołodyński, Tadeusz Sobolewski i Mateusz Werner.

Nagrody pieniężne dla laureatów/-tek wskazanych przez jury Nagród Cybulskiego i Michałka ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Historia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Pierwszą Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono w 1969 roku, dwa lata po śmierci jej patrona. Jej pomysłodawczynią była zaprzyjaźniona z aktorem krytyczka filmowa i historyczka kina Wiesława Czapińska.

Główną ideą założycieli było wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością” – czyli taką, która na trwałe zapisze się w historii kina. Idealnym kandydatem okazał się Daniel Olbrychski, który we „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy zagrał młodego aktora zafascynowanego starszym artystą.

Do 1995 roku, z kilkoma przerwami (1981, 1982, lata 90., gdy za wyróżnieniem stały różne gremia), Nagrodę przyznawało nieistniejące już pismo „Ekran”.

Po 10-letniej przerwie, w 2005 roku Fundacja „KINO” (m.in. wydawca miesięcznika „KINO”) w porozumieniu z pomysłodawczynią Nagrody Wiesławą Czapińską oraz rodziną Zbigniewa Cybulskiego, wznowiła Nagrodę.

Rokrocznie proces przyznawania Nagrody jest trzystopniowy:

 1. Fundacja „KINO” i Fundacja dla Kina, organizatorzy wydarzenia, przygotowują listę kandydatów do nominacji spośród młodych aktorów i aktorek, którzy zagrali wyróżniające się role w filmach mających premiery kinowe  w danym roku.
 2. Członkowie Kapituły Nagrody wyłaniają w trybie głosowania listę pięciu nominacji do Nagrody.
 3. W każdym roku organizatorzy powołują jury złożone z osobistości świata kultury, które spośród pięciorga nominowanych wybiera laureata/-tkę.

Skład Kapituły:

 • Aktorki Maja Komorowska, Krystyna Janda, Joanna Szczepkowska, Maja Ostaszewska
 • Aktorzy Zbigniew Zamachowski i Jan Englert (dyrektor Teatru Narodowego)
 • Reżyserzy Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi i Jacek Bromski (prezes SFP)
 • Krytycy filmowi Bożena Janicka i Piotr Wojciechowski
 • Przedstawiciele biznesu filmowego Agnieszka Odorowicz (członkini zarządu Cyfrowego Polsatu) i Paweł Świst (prezes Multikina).

Od 2005 roku zdobywcy Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego otrzymują oryginalne statuetki w formie lampki z wizerunkiem Patrona projektu polskiego artysty Pawła Althamera.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronach: www.NagrodaCybulskiego.plwww.kino.org.pl

Informacja prasowa


08.11.2019