Światowa premiera "Litości" podczas Sundance 2018

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej grecko-polska czarna komedia „Litość” („Pity”) w reżyserii Babisa Makridisa będzie miała swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego Sundance w styczniu 2018 roku w prestiżowym konkursie World Dramatic Competition. Polskim koproducentem filmu jest firma Madants.

Polska koprodukcja w konkursie World Dramatic Cinema Competition

Scenariusz filmu jest wynikiem pracy Makridisa oraz Efthimisa Filippou (współautora filmów Yorgosa Lanthimosa „Kieł”, „Zabicie świętego jelenia”, „Lobster”). „Film opowiada historię mężczyzny, który czuje szczęście tylko w momencie, w którym jest nieszczęśliwy. Mężczyzny uzależnionego od smutku, gotowego oddać wszystko za wyraz litości na twarzach innych. «Litość» to przewrotna historia człowieka, dla którego świat nie jest wystarczająco okrutny” – piszą producentki filmu.

Film jest koprodukcją grecko-polską pomiędzy Neda Film, Faliro House Productions, Madants, Beben Films, Studiem Produkcyjnym Orka i Foss Productions. Obraz otrzymał wsparcie Onasis Foundation, Eurimages, Funduszu Rady Europy, Telewizji ERT SA, Greek Film Centre oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Kolejny efekt współpracy polskich i zagranicznych partnerów

„Litość” jest już kolejnym efektem współpracy pomiędzy greckim Neda Film oraz polską firmą Madants. Pierwszą koprodukcją był film „Park” w reżyserii Sofii Exarchou, zdobywca prestiżowej nagrody New Directors Award w San Sebastian, który swoją premierę międzynarodową miał na festiwalu w Toronto.

Neda Film została założona w Atenach w 2014 roku przez producentkę Amandę Livanou stawiającą na inteligentne oraz wymagające filmy fabularne i dokumentalne, a także na koprodukcje międzynarodowe. W 2012 roku Amanda wyprodukowała poprzedni film Babisa Makridisa „L”, który swoją premierę również miał podczas World Dramatic Competition na Festiwalu Filmowym Sundance.

Firma Madants została założona w 2015 roku przez Klaudię Śmieję i Beatę Rzeźniczek z myślą o niezależnych produkcjach międzynarodowych z potencjałem festiwalowym oraz dystrybucyjnym. W dorobku firmy znaleźć można m.in. film „Porto” w reżyserii Gabe’a Klingera, „W cieniu drzewa” Haffsteina Gunnara Sigurdssona (premiera w konkursie Orizzonti na Festiwalu Filmowym w Wenecji), oraz „High Life” niekwestionowanej ikony francuskiego kina autorskiego – Claire Denis. Od stycznia 2017 roku firma zajęła się również dystrybucją niezależnego kina europejskiego pod marką Madness.

Sprzedażą światową filmu zajmuje się New Europe Film Sales.

Polskie filmy nagradzane na Sundance

Warto podkreślić, iż polskie filmy od kilku lat są obecne i nagradzane w sekcjach konkursowych festiwalu Sundance. W 2016 roku za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Documentary Competition nagrodzono Michała Marczaka za film „Wszystkie nieprzespane noce”, a film „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition. W 2011 roku wyróżnienie w konkursie krótkich metraży zdobył Jakub Stożek i jego film dokumentalny „Poza zasięgiem”. W 2015 roku „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, natomiast w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał w tej samej sekcji. Także w roku 2013 „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha nagrodzono za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych. Wszystkie te tytuły były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Nieulotne” to drugi film Jacka Borucha, który został pokazany podczas Sundance. W 2010 roku amerykańska publiczność mogła zobaczyć na festiwalu „Wszystko, co kocham”.

Festiwal Filmowy Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych na świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne – przyznaje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy. Kolejna edycja imprezy odbędzie się w dniach 18 – 28 stycznia 2018 roku.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sundance.org.

Informacja prasowa


30.11.2017