„Świtezianka” Sióstr Bui we Włoszech

Krótkometrażowa adaptacja ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka” Sióstr Bui ma szansę na nagrodę filmową Orinos w kategorii najlepszy film krótki.  

„Świtezianka”

„Świtezianka”, krótkometrażowa adaptacja ballady Adama Mickiewicza, to film utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Głównym bohaterem jest 16-letni Michał, w którym rodzi się pierwsze uczucie do pięknej, lecz tajemniczej dziewczyny. Podążając za nią, odkrywa równoległą, magiczną rzeczywistość i zamieszkującą tam nimfę… czy zdoła uwolnić się od jej zwodniczego uroku i zachować wierność? Film jest filmową próbą zmierzenia się z balladami Mickiewicza. Tekst wieszcza wykonuje Justyna Święs, muzykę skomponowali: Jarosław Jóźwik i Michał Chęć (Łąki Łan).

W filmie wystąpili: Paula Szpakowska, Patrycja Gacka, Nikodem Rozbicki. Za produkcję filmu odpowiadają Mai i Julia Bui z Bui Film. Producentką kreatywną jest Marta Szarzyńska, producentką wykonawczą Magda Parol. Koproducentami filmu są Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska (TVP Kultura).

Nagrody Orinos Film

Odbywający się w uroczej miejscowości Aosta we Włoszech Festiwal Filmowy Orinos to pierwsza edycja, podczas której odbędzie się ceremonia wręczenia nagród Orinos Film.

Twórcy filmowi z całego świata zgłaszają swoje produkcje do konkursów miesięcznych, z których następnie jest wyłaniana nagroda główna, przyznawana raz do roku. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się w Giacosa Theater 25 sierpnia.

Konkurs jest certyfikowany przez bazę IMDb.

Film Sióstr Bui zwyciężył w kategorii najlepszy film w maju, dzięki czemu otrzymał nominację i może się ubiegać o nagrodę główną w konkursie podsumowującym rok.

Więcej informacji: onirosfilmawards.com

Na podstawie informacji prasowej


24.08.2018