„Symfonia fabryki Ursus” z nagrodą na Hot Docs

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik otrzymała nagrodę dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego na kanadyjskim festiwalu Hot Docs.

Uzasadnienie jury

„Decyzja była łatwa i jednomyślna. Przyznajemy tę nagrodę za udany i innowacyjny film dokumentalny. Zostaliśmy oczarowani jego wybitnym kierunkiem, pozwalającym badanym na odkrywanie ich przeszłości w wyjątkowy i szczery sposób. W tym filmie odkrywamy ruiny przemysłu poprzez dynamiczny pejzaż dźwiękowy i rytmiczny montaż, który przywrócił zaniedbane przestrzenie” – napisało jury w uzasadnieniu.

Polska premiera na Milllennium Docs Against Gravity

Film „Symfonia fabryki Ursus” był prezentowany m.in. na DOK Leipzig, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie i na ZagrebDox w 2019 roku. Rok wcześniej, w Zagrzebiu otrzymał Nagrodę DCP w części branżowej festiwalu. Polska premiera odbędzie się w Warszawie 11 maja 2019 r. o godz. 19.00 podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

„Symfonia fabryki Ursus”

Dokument jest filmowym podsumowaniem pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Łączy sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Współtworzyli go Igor Stokfiszewski – scenariusz, Rafał Urbacki – choreografia, Dominik Strycharski – muzyka, Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu. Ponadto w realizacji wzięli udział byli pracownicy zakładu – robotnice, technolodzy, kierownicy, sekretarki a także traktorzyści.

Film został zrealizowany w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy ze Szkołą Wajdy. Nagroda Filmowa dla filmu eksperymentalnego powstała w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do kinowego widza. Ma na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspiera innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

  • Produkcja: Wajda Studio
  • Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa
  • Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie
  • Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Hot Docs

Festiwal Hot Docs jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na kontynencie amerykańskim. Pokazom filmowym towarzyszą międzynarodowe targi filmowe i konferencje branżowe.

W tym roku, oprócz „Symfonii fabryki Ursus” na festiwalu pokazywane były także inne polskie filmy: „Połączeni” i „Love 404” (sekcja filmów krótkometrażowych), „Marek Edelman… i była miłość w getcie” (sekcja Spectrum), „Strip and War” (sekcja World Showcase).

Więcej: www.hotdocs.ca/news/hd19-awards


06.05.2019