„Szron” w kinach

16 lutego na ekrany kin wejdzie współfinansowana przez PISF koprodukcja „Szron” w reżyserii Šarūnasa Bartasa. 

„Szron”

Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

„Szron” to francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja współfinansowana przez PISF. Autorami scenariusza są Šarūnas Bartas i Anna Cohen-Yanay. Zdjęcia do filmu zrealizował Eitvydas Doskus. Autorem muzyki jest Paweł Mykietyn. 

Polskimi koproducentkami filmu litewskiego reżysera są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films. Ze strony francuskiej film koprodukowali KinoElektron i Reborn Production, litewskiej Studija Kinema, a ukraińskimi koproducentami są Insight Media/Tato Film.

W filmie oprócz litewskich aktorów zagrali również Andrzej Chyra i francuska aktorka Vanessa Paradis. 

Premiera na festiwalu w Cannes

Premiera „Szronu” odbyła się na 70. MFF w Cannes, gdzie film był prezentowany w ramach prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight). 

Polska premiera kinowa 16 lutego

„Szron” wejdzie na ekrany polskich kin 16 lutego 2018. Dystrybutorem obrazu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. 

Na podstawie materiałów dystrybutora


07.02.2018