„Twarz” w kinach

6 kwietnia na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „Twarz”.

„Twarz”

Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

Twórcy

Reżyserką „Twarzy” jest Małgorzata Szumowska, która wspólnie z Michałem Englertem jest współautorką scenariusza. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Englert. Za montaż odpowiadał nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy, kostiumy Katarzyny Lewińskiej i Julii Jarży, zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego. W filmie wykorzystano m.in. utwory zespołu Metallica.

Odtwórcą głównej roli w filmie jest Mateusz Kościukiewicz. W pozostałych rolach występują m.in. Agnieszka Podsiadlik oraz debiutująca na dużym ekranie Małgorzata Gorol.

Producentem filmu jest firma Nowhere, koproducentami Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, TVN, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kino Świat, Piramida Film, DI Factory, Platige Films, Dreamsound, Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy.

Dystrybucją filmu w Polsce zajmuje się Kino Świat.

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź – Wielka Nagroda Jury

Światowa premiera „Twarzy” odbyła się podczas 68. Berlinale. Film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury.

„Dziękuję Jury, dziękuję festiwalowi. Jestem niezwykle szczęśliwa, zwłaszcza jeśli chodzi o nagrodzenie tego właśnie filmu, który jest niezwykle ważny i pokazuje problemy, z jakimi boryka się nie tylko mój kraj, ale cała Europa i świat. Chciałabym również podziękować mojej ekipie, współscenarzyście i autorowi zdjęć Michałowi Englertowi, moim aktorom – Mateuszowi, Małgosi i Agnieszce i niezwykłemu charakteryzatorowi Waldemarowi Pokromskiemu. Jestem tak szczęśliwa, że jestem reżyserem kobietą!” – mówiła Małgorzata Szumowska, odbierając nagrodę.

Opis filmu na podstawie materiałów prasowych


03.04.2018