„Twój Vincent” filmem otwarcia 42. FPFF

Pokaz filmu animowanego „Twój Vincent”, zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzy 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 18 września 2017 roku. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia polskiej animacji. Widzowie Festiwalu będą mogli zobaczyć zestaw kilkunastu wybitnych filmów animowanych.

Film otwarcia gdyńskiego Festiwalu, „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 000 klatek filmu namalowano ręcznie. W projekcie uczestniczyło 125 zawodowych malarzy z całego świata. Na ekranie ożywili oni ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha, by opowiedzieć historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy. W ramach festiwalowych pokazów pozakonkursowych wątek animacji będzie w tym roku w Gdyni silnie obecny.

70-lecie polskiej animacji na 42. FPFF

„Polska szkoła animacji, która rozwijała się po II wojnie światowej, a zwłaszcza po odwilży październikowej, zostawiła po sobie wspaniałe dziedzictwo. Nazwiska Szczechury, Kuci, Dumały, Giersza, Lenicy, Borowczyka są dzisiaj częścią światowego dorobku animacji. W 2017 roku polska animacja obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Mimo, iż jest ceniona i znana na świecie, polscy widzowie, zwłaszcza młodsi, nie mają obecnie wielu okazji, by zapoznać się z różnorodnością technik, tematów, stylów polskiego filmu animowanego. Z okazji jubileuszu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentuje wybrane filmy z kanonu polskiej animacji, a także tytuły młodych, zdolnych twórców, które zaistniały na międzynarodowych festiwalach i zdobyły tam prestiżowe nagrody” – zapowiada Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF. I tak blisko 90-minutowy specjalny blok projekcji obejmie następujące krótkometrażowe filmy animowane polskich twórców:

 • „Dom” (1958), reż. Jan Lenica, Walerian Borowczyk
 • „Fotel” (1963), reż. Daniel Szczechura
 • „Koń” (1967), reż. Witold Giersz
 • „Apel” (1970), reż. Ryszard Czekała
 • „Droga” (1971), reż. Mirosław Kijowicz
 • „Ostry film zaangażowany” (1971), reż. Julian Józef Antonisz
 • „Refleksy” (1979), reż. Jerzy Kucia
 • „Tango” (1980), reż. Zbigniew Rybczyński
 • „Łagodna” (1985), reż. Piotr Dumała
 • „Katedra” (2002), reż. Tomasz Bagiński
 • „Śmierć na pięć” (2002), reż. Mariusz Wilczyński
 • „Ab ovo” (2012), reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi
 • „Łaźnia” (2013), reż. Tomasz Ducki

Również w ramach sekcji „Gdynia Dzieciom”, obok przeglądu najnowszych polskich filmów dla młodego widza, znajdą się tytuły z klasyki polskiej animacji dla dzieci. W związku z przypadającymi w tym roku urodzinami dwóch najwybitniejszych twórców w tej dziedzinie – dziewięćdziesiątymi Witolda Giersza oraz osiemdziesiątymi Zdzisława Kudły, zaplanowano poświęcone im retrospektywy.

Widzowie 42. FPFF obejrzą najbardziej znane filmy dla dzieci z dorobku Witolda Giersza: pełnometrażową animację „Proszę słonia”, po rekonstrukcji cyfrowej, oraz tytuły z lat sześćdziesiątych – „Wiosenne przygody krasnala”, „Czerwone i czarne” – a także zrealizowaną w 2003 roku „Żywą wodę”.

Z dorobku Zdzisława Kudły Festiwal zaprezentuje krótkie animacje z serii „Bolek i Lolek” i „Wyprawa Profesora Gąbki” oraz pełnometrażowy film „Gwiazda Kopernika”. Bogaty program sekcji „Gdynia Dzieciom”, którego szczegóły organizatorzy festiwalu wkrótce ogłoszą, przygotowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku.

Informacja prasowa


10.08.2017