"Twój Vincent" i "Zakładnicy" w programie 44. Telluride FF

1 września rozpoczęła się 44. edycja Festiwalu Filmowego w Telluride (Kolorado, USA). W programie imprezy znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy współfinansowane przez PISF w programie

Podczas 4 dni festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 50 tytułów, w tym 30 filmów w głównej sekcji imprezy. Wśród nich znajdą się 2 obrazy wsparte przez PISF – „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz koprodukcja gruzińsko-rosyjsko-polska „Zakładnicy” („Hostages”) Rezo Gigineishvilego, którego polską koproducentką jest Ewa Puszczyńska.  

Festiwal, który nie ma formuły konkursowej, prezentuje najnowsze dokonania i tendencje światowego kina. Co roku organizatorzy festiwalu zapraszają także jednego twórcę niekoniecznie związanego z kinem, który ma okazję zaprezentować swoje ulubione filmy – w poprzednich edycjach byli to m.in. pisarze Michael Ondaatje, Salman Rushdie i Don DeLillo, filozof Slavoj Žižek czy wokalistka i kompozytorka Laurie Anderson. W tym roku gościem imprezy jest dokumentalista Joshua Oppenheimer. Warto dodać, iż w ciągu ostatnich edycji tej prestiżowej imprezy w programie wydarzenia znalazły się polskie produkcje. W 2011 r. w Telluride prezentowano „W ciemności” Agnieszki Holland, natomiast w 2013 w programie znalazła się „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

Więcej informacji: www.telluridefilmfestival.org.

Marta Sikorska


01.09.2017