„Twój Vincent” w nagrodą publiczności w Wilnie

29 marca zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Pavasaris w Wilnie. Wśród laureatów znalazły się współfinansowane przez PISF międzynarodowe koprodukcje „Twój Vincent” i „Kapitan”.

„Twój Vincent” z nagrodą publiczności

Nominowana do najważniejszych nagród filmowych, pierwsza w pełni namalowana pełnometrażowa animacja „Twój Vincent”, została doceniona przez widzów w Wilnie, którzy przyznali jej nagrodę publiczności. Z kolei niemiecko-francukso-polska koprodukcja pt. „Kapitan” otrzymała nagrodę FIPRESCI.

„Twój Vincent”

„Twój Vincent” w 65 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywionych zostało ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha. Film został zrealizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”).

Film został wyprodukowany przez Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są m.in. CETA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Kapitan”

Niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” (Der Hauptmann) w reżyserii Roberta Schwentke to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 roku podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych. Koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

Więcej informacji: kinopavasaris.lt.


03.04.2018