"Twój Vincent" z nominacją do Złotego Globu!

11 grudnia ogłoszono nominacje do 75. Złotych Globów – nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Współfinansowany przez PISF film „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Film Animowany.

Nominacje w 25 kategoriach ogłosili: przewodnicząca Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej Meher Tatna oraz aktorzy Alfre Woodard, Garrett Hedlund, Kristen Bell i Sharon Stone.

Wśród 5 nominowanych tytułów obok „Twojego Vincenta” znalazły się następujące tytuły:

  • „The Boss Baby” reż. Tom McGrath
  • „The Breadwinner” reż. Nora Twomey
  • „Coco”reż. Lee Unkrich, Adrian Molina
  • „Ferdinand” reż. Carlos Saldanha

Współfinansowany przez PISF „Twój Vincent” („Loving Vincent”) Doroty Kobieli i Hugh Welchmana w miniony weekend został uznany za Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany.

„Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”). Animacja w 65 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywionych zostało ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha.

Pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie

Animacja została wyprodukowana przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CeTA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

6 października „Twój Vincent” wszedł na ekrany polskich kin dystrybuowany przez Next Film. Film został sprzedany do ponad 130 krajów na całym świecie. Agentem sprzedaży filmu jest CMG – Cinema Management Group. „Twój Vincent” zdobył nagrody m.in. na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Złote Globy

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) powstało w 1943 roku. Dziś organizacja ta zrzesza korespondentów z 55 krajów. Jej misją jest m.in. tworzenie korzystnych relacji i więzi kulturalnych między krajami zagranicznymi a USA poprzez rozpowszechnianie informacji o amerykańskiej kulturze i tradycjach zobrazowanych w filmach. Warto wspomnieć, że wśród laureatów Złotych Globów znajdują się m.in. Roman Polański („Chinatown” i „Tess”) oraz Agnieszka Holland („Europa, Europa”). W ostatnich latach dwukrotnie nominowany za najlepszą ścieżkę dźwiękową był polski kompozytor Abel Korzeniowski („A Single Man”, „W.E.”). W 2014 r. nominację w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny otrzymała „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

Ceremonia wręczenia 75. Złotych Globów odbędzie się 7 stycznia 2018. Uroczystość poprowadzi aktor i komik Seth Meyers.

Więcej informacji: www.goldenglobes.com.


11.12.2017