Twórcy filmu „Finis Griseo” na MFF Filmapalooza

Polscy młodzi twórcy z grupy „niePOVażni” – podopieczni Fundacji Okiem Kamery, biorą udział w finale konkursu 48 Hour Film Project, który odbywa się podczas Festiwalu FILMAPALOOZA w Orlando na Florydzie (USA).

48 Hour Film Project finał w Orlando

Międzynarodowy Festiwal Filmowy FILMAPALOOZA to światowy finał organizowanego od prawie 20 lat konkursu 48 Hour Film Project. 48HFP ma swoje lokalne edycje w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Na FILMAPALOOZIE spotykają się najlepsze ekipy nagrodzone w poszczególnych lokalnych edycjach konkursu 48HFP.

Festiwal FILMAPALOOZA każdego roku odbywa się w innym mieście Stanów Zjednoczonych (wyjątkowo ubiegłoroczna edycja odbyła się w Paryżu).

W ramach konkursu 48 Hour Film Project powstaje rocznie ok. 30 tysięcy filmów. Filmowcy z całego świata starają się o nominację do pokazu podczas finału FILMAPALOOZA. Tylko ok. 150 ekip ma szansę pokazać swoje dzieło na festiwalu. Filmy nagrodzone na tym festiwalu automatycznie kwalifikowane są do konkursu Short Film Corner w Cannes.

Regulamin konkursu 48 Hour Film Project narzuca dla wszystkich: wylosowany gatunek filmowy, rekwizyt, bohatera, cytat i element miasta, w którym realizowana jest edycja konkursu. Te elementy muszą się znaleźć w każdym filmie. Reszta należy do wyobraźni twórców. Ograniczeniem jest czas – 48 godzin, w ciągu których musi powstać film.

Festiwal FILMAPALOOZA

Festiwal FILMAPALOOZA odbędzie się w dniach 6-9 marca 2019 roku w Orlando na Florydzie (USA).

Podczas festiwalu odbędą się projekcje ok. 150 filmów nagrodzonych w lokalnych edycjach 48HFP, spotkania z twórcami i konferencje prasowe, a także spotkania z producentami filmowymi i środowiskiem filmowym z całego świata. Uczestnicy festiwalu wezmą udział w warsztatach filmowych, a także odwiedzą pobliskie Universal Studios i Studia Disneya.

Polskie nastolatki w finale konkursu!

Po raz pierwszy w historii konkursu wygrały nastolatki. Decyzją polskiego jury (Wojciech Mecwaldowski, Joanna Kos-Krauze, Paweł Laskowski, Mikołaj Łebkowski), młodzi twórcy filmu „Finis Griseo” pokonali ponad 70 ekip i jako jedyni reprezentują Polskę w Orlando.

Udział polskiej ekipy filmowej „niePOVażni” w tak dużym konkursie o charakterze międzynarodowym jest precedensem. Nastolatkowie z Fundacji Okiem Kamery są najmłodszymi laureatami konkursu 48HFP.

„Finis Griseo”

„Finis Griseo” (łac. „Koniec szarości”) to widziany oczami nastolatków bezbarwny świat dorosłych, którzy w codziennym zabieganiu popadają w wyniszczającą rutynę. Bohaterem jest dojrzały mężczyzna, którego poznajemy w chwili zagrożenia życia. W obliczu śmierci mężczyzna uświadamia sobie, że jeśli umrze, nie zostanie po nim nic wartościowego. Dotychczasowe życie jawi mu się jako szereg bezmyślnie powtarzanych i mało znaczących czynności, z których nic nie wynika. Bohater staje przed trudnym wyborem, co dalej. „Finis Griseo” to krótkometrażowy film niemy zrealizowany w ramach 8. edycji konkursu 48 Hour Film Project Poland przez kilku podopiecznych Fundacji Okiem Kamery – grupę „niePOVażni”. Ekipa ta składa się z uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, członkowie ekipy to młodzież w wieku 14-16 lat.

  • Rok produkcji: 2018
  • Tytuł: „Finis Griseo”
  • Reżyseria, zdjęcia, montaż: Aleksandra Madejska, Kajetan Olędzki
  • Scenariusz: Małgorzata Gębala
  • Muzyka: Piotr Karolak
  • Dźwięk, światło, sprzęt, organizacja na planie: Kacper Jaszczuk, Miron Latusek, Aleksandra Więch
  • Obsada: Mirosław Olędzki, Miron Latusek, Małgorzata Gębala
  • Nagrody 48HFP: Grand Prix, najlepszy montaż, najlepsza reżyseria

Fundacja Okiem Kamery

Fundacja Okiem Kamery powstała w marcu 2017 roku jako rozszerzenie działalności szkolnego kółka filmowego, prowadzonego przez nauczycielkę języka polskiego i filmoznawcę. Do tej pory z projektów prowadzonych przez FOK skorzystało ponad 200 dzieci i młodzieży. Fundację prowadzą Katarzyna Wołek i Mirosław Olędzki. Nauczycielka i rodzic postanowili poświęcić czas i siły, aby skuteczniej wspierać utalentowane dzieci.

W grudniu 2017 Katarzyna Wołek dostała nagrodę „Edukreator Roku 2017” za innowacyjny system edukacji. Twórcy „Finis Griseo” – członkowie ekipy „niePOVażni” to kilkoro spośród wielu młodych ludzi, podopiecznych FOK. Fundacja zapewnia im skromne, ale profesjonalne wsparcie sprzętowe, wyjazdy filmowe i zajęcia filmoznawcze. Cała kreacja, pomysł, symbolika czy przesłanie dotyczące wartości uniwersalnych w tych młodzieńczych filmach jest dziełem młodzieży.

Obecność polskich młodych twórców w Orlando jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Na podstawie informacji prasowej 


05.03.2019