Uczestnicy 5. edycji Doc Lab Poland

Organizatorzy Doc Lab Poland ujawnili uczestników 5. edycji programu.

Do Doc Lab Poland 2019 – programu dla dokumentalistów zakwalifikowało się 21 projektów. Wśród uczestników są m.in. reżyser Michał Szcześniak, którego nagradzany „Punkt wyjścia” znalazł się w 2015 r. na oscarowej krótkiej liście, Rafael Lewandowski, znany z filmu fabularnego pt. „Kret”, Leszek Gnoiński twórca serialu „Historia polskiego rocka” czy Natalia Grzegorzek, producentka „Córki trenera” i „Kampera”. Pierwsza sesja rozpoczyna się 1 kwietnia w warszawskim Centrum Łowicka.

5. edycja programu

Pierwsza sesja warsztatowa tegorocznego programu odbędzie się w Centrum Łowicka w Warszawie, w dniach od 1 do 11 kwietnia. W tym czasie zorganizowane zostaną spotkania z ekspertami i warsztaty dla twórców projektów: w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć – Doc Lab Start oraz dla filmów w fazie montażu – Doc Lab Go.

Projekty Start 2019

„Antek”

reżyseria: Michał Hytroś, produkcja: Aneta Zagórska – Stowarzyszenie Kraków Film Klaster

18-letni Antek, mieszkający w Warszawie, w testamencie wielkiego buddyjskiego nauczyciela – Czime Rigdzina Rinpoche – został wskazany jako inkarnacja jednego z 21 uczniów Buddy.

„Bractwo”

reżyseria: Hanna Maciąg, produkcja: Maria Wachowiak, Anna Waligórska – No prob production house

Młody tradycjonalista próbuje żyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Życie konfrontuje jego poglądy: mama emancypuje się, dziewczyna okazuje się mieć lewicujące poglądy, a przyjaciółka zmienia płeć.

„Chłopaki”

reżyseria: Tomasz Sołtys, produkcja: Natalia Grzegorzek – Koskino

Historia dwóch braci, którzy z małych chłopców stają się młodymi mężczyznami. W jaki sposób kształtują swoją męskość? Co sprawia, że stają się tym, kim się stają?

„Czy Pani się jeszcze na mnie denerwuje”

reżyseria: Michał Szcześniak, produkcja: Joanna Banach – Kosmos Production

Sąsiedzi, Monika i Mariusz toczyli wojnę, on urządzał w domu nocne koncerty, ona chciała spać. Spotkali się na pogrzebie najlepszego przyjaciela… obojga, zostali parą, dziś kłócą się z zazdrości.

„I Want It All”

reżyseria: Katarzyna Wiśniowska, produkcja: Joanna Wendorff-Ostergaard – Animapol

Yara jest dziesięciolatką, która ma już na koncie bokserski tytuł mistrzowski oraz koronę małej miss Belgii. Nie ma w zwyczaju przegrywać. Porażka jest jednak częścią gorzkiego wchodzenia w dorosłość.

„Kiedy umilknie wiatr”

reżyseria: Mateusz Gołębiewski, produkcja: Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik – Domino Film

IO Melbourne 1956 – Janusz Sidło jest faworytem do wygrania konkursu rzutu oszczepem. W decydującym momencie postanawia pożyczyć oszczep swojemu najgroźniejszemu rywalowi.

„Lili”

reżyseria: Sylwia Rosak, produkcja: Tomasz Morawski – HAKA Films

Odkąd Lili dzieli swoje życie na tydzień z tatą i tydzień z mamą, chciałaby wiedzieć jak najwięcej o świecie dorosłych. Jakie będzie jej życzenie przed wielką podróżą z okazji jej ósmych urodzin?

„Mały wielki Tomek”

reżyseria: Barbara Białowąs, produkcja: Anna Zajączkowska

Mężczyzna w ciele chłopca. To historia 26-letniego Tomasza, który cierpi na bardzo nietypową chorobę. Jego umysł rozwija się normalnie, ale ciało zatrzymało się na poziomie 10-latka.

„Miejsce pod słońcem”

reżyseria: Maria Magriel, produkcja: Katarzyna Gontarczyk – Instytut Innowacji

Co łączy znaną prezenterkę, emerytowanego naukowca i gosposię domową? Mają marzenie – mimo wieku emerytalnego chcą wrócić na rynek pracy. Problem w tym, że współczesny świat ich nie potrzebuje.

„Miss Polonii”

reżyseria: Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, produkcja: Katarzyna Drapała – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Jana (26), ambitna artystka z Białorusi, ku ogólnemu zaskoczeniu postanawia zostać Miss Polski. Ten rok to jej ostatnia szansa na wygraną.

„Moja wielka Biba”

reżyseria: Judyta Fibiger, produkcja: Robert Rhodin

Film dokumentalny portretujący sylwetkę Barbary Hulanicki, założycielki legendarnej Biby. Fascynująca biografia jednej z najważniejszych postaci świata mody.

„Powidok”

reżyseria: Marek Kozakiewicz, produkcja: Alicja Kozakiewicz

Po śmierci rodziców, 14-letnim Miłoszem opiekuje się jego starsza siostra. Buduje się nowa struktura rodzinna oparta na niekonwencjonalnych zasadach.

„Rajskie dzieci”

reżyseria: Filip Drożdż, produkcja: Agnieszka Skalska – Koi Studio

Demas Nwoko, genialny nigeryjski architekt i 63. dziecko wraz ze swoim wnukiem – Uno przygotowują przedstawienie w oparciu o sztukę napisaną przez Demasa w 1977 roku pod tytułem „Rajskie dzieci”.  

„Rewolucja”

reżyseria: Martyna Peszko, produkcja: Katarzyna Tymusz

Odważne spojrzenie na osoby z niepełnosprawnościami. Tolerancja, empatia społeczna i umiejętność komunikacji z kimś „innym”, popatrzenia na niego „normalnie” jest ogromnie ważnym dziś tematem.

Projekty Go 2019

„Antybohater”

reżyseria: Michał Kawecki, produkcja: Maria Siniarska – Unlimited Film Operations

Niestroniąca od czarnego humoru dokumentalna opowieść o nietypowym sportowcu, dla którego toksyczne relacje z rodziną są większą przeszkodą w zdobyciu olimpijskiego złota niż brak rąk i nóg.

„Blaga”

reżyseria: Leszek Gnoiński, produkcja: Jarosław Talacha, Wojciech Dobrogojski – Ateńska

Film o Andrzeju Dziubku, który w wieku 17 lat uciekł z komunistycznej Polski. Zamieszkał w Norwegii, gdzie założył zespoły rockowe DePress i Holy Toy. Góral z Orawy został gwiazdą w Skandynawii.

„Herbert, mimo wszystko”

reżyseria: Rafael Lewandowski, produkcja: Maria Blicharska – Donten & Lacroix Film

Herbert był nie tylko poetą: był symbolem opozycji i moralnym przewodnikiem, humanistą głęboko zakorzenionym w kulturze europejskiej. Był też człowiekiem, który zmagał się ze skrajnymi emocjami.

„Lombard”

reżyseria: Łukasz Kowalski, produkcja: Łukasz Kowalski, Anna Mazerant – 4:30 Picture

Para ekscentrycznych biznesmenów prowadzi największy na Śląsku lombard. Kiedy sytuacja finansowa staje się dramatyczna, a ich miłość zaczyna umierać, stoczą najtrudniejszą walkę w swoim życiu.

„Nieletni astronauci”

reżyseria: Aleksandra Skowron, produkcja: Mirosław Skowron – Mediolia

Film o dziewczynce, która straciła dom i przyjaciół, i o tym jak to wszystko próbowała odnaleźć podczas przygody, która zaprowadziła ją aż do bazy księżycowej.

„Synek”

reżyseria: Paweł Chorzępa, produkcja: Dominika Mandla – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka

18-letni chłopak, po wyjściu z domu dziecka, wraca do ojca, by podjąć walkę o nowe, szczęśliwe życie.

„Zatańcz ze mną tato”

reżyseria: Malgorzata Goździk, produkcja: Joanna Zielińska, Magdalena Puzmujźniak – Big Wave Films

W potrzebie zmiany zdystansowanej relacji ze swoim zamkniętym ojcem – dorosła córka zaprasza go na wspólny kurs tańca Lindy Hop. Czy wyciągnięcie ojca ze strefy komfortu przyniesie oczekiwane efekty?

Więcej informacji można znaleźć na www.doclab.pl.

Informacja prasowa 


18.03.2019