Uczestnicy 5. edycji Doc Lab Poland
Organizatorzy Doc Lab Poland ujawnili uczestników 5. edycji programu.
Do Doc Lab Poland 2019 – programu dla dokumentalistów zakwalifikowało się 21 projektów. Wśród uczestników są m.in. reżyser Michał Szcześniak, którego nagradzany „Punkt wyjścia” znalazł się w 2015 r. na oscarowej krótkiej liście, Rafael Lewandowski, znany z filmu fabularnego pt. „Kret”, Leszek Gnoiński twórca serialu „Historia polskiego rocka” czy Natalia Grzegorzek, producentka „Córki trenera” i „Kampera”. Pierwsza sesja rozpoczyna się 1 kwietnia w warszawskim Centrum Łowicka.
5. edycja programu
Pierwsza sesja warsztatowa tegorocznego programu odbędzie się w Centrum Łowicka w Warszawie, w dniach od 1 do 11 kwietnia. W tym czasie zorganizowane zostaną spotkania z ekspertami i warsztaty dla twórców projektów: w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć – Doc Lab Start oraz dla filmów w fazie montażu – Doc Lab Go.
Projekty Start 2019
„Antek”
reżyseria: Michał Hytroś, produkcja: Aneta Zagórska – Stowarzyszenie Kraków Film Klaster
18-letni Antek, mieszkający w Warszawie, w testamencie wielkiego buddyjskiego nauczyciela – Czime Rigdzina Rinpoche – został wskazany jako inkarnacja jednego z 21 uczniów Buddy.
„Bractwo”
reżyseria: Hanna Maciąg, produkcja: Maria Wachowiak, Anna Waligórska – No prob production house
Młody tradycjonalista próbuje żyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Życie konfrontuje jego poglądy: mama emancypuje się, dziewczyna okazuje się mieć lewicujące poglądy, a przyjaciółka zmienia płeć.
„Chłopaki”
reżyseria: Tomasz Sołtys, produkcja: Natalia Grzegorzek – Koskino
Historia dwóch braci, którzy z małych chłopców stają się młodymi mężczyznami. W jaki sposób kształtują swoją męskość? Co sprawia, że stają się tym, kim się stają?
„Czy Pani się jeszcze na mnie denerwuje”
reżyseria: Michał Szcześniak, produkcja: Joanna Banach – Kosmos Production
Sąsiedzi, Monika i Mariusz toczyli wojnę, on urządzał w domu nocne koncerty, ona chciała spać. Spotkali się na pogrzebie najlepszego przyjaciela… obojga, zostali parą, dziś kłócą się z zazdrości.
„I Want It All”
reżyseria: Katarzyna Wiśniowska, produkcja: Joanna Wendorff-Ostergaard – Animapol
Yara jest dziesięciolatką, która ma już na koncie bokserski tytuł mistrzowski oraz koronę małej miss Belgii. Nie ma w zwyczaju przegrywać. Porażka jest jednak częścią gorzkiego wchodzenia w dorosłość.
„Kiedy umilknie wiatr”
reżyseria: Mateusz Gołębiewski, produkcja: Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik – Domino Film
IO Melbourne 1956 – Janusz Sidło jest faworytem do wygrania konkursu rzutu oszczepem. W decydującym momencie postanawia pożyczyć oszczep swojemu najgroźniejszemu rywalowi.
„Lili”
reżyseria: Sylwia Rosak, produkcja: Tomasz Morawski – HAKA Films
Odkąd Lili dzieli swoje życie na tydzień z tatą i tydzień z mamą, chciałaby wiedzieć jak najwięcej o świecie dorosłych. Jakie będzie jej życzenie przed wielką podróżą z okazji jej ósmych urodzin?
„Mały wielki Tomek”
reżyseria: Barbara Białowąs, produkcja: Anna Zajączkowska
Mężczyzna w ciele chłopca. To historia 26-letniego Tomasza, który cierpi na bardzo nietypową chorobę. Jego umysł rozwija się normalnie, ale ciało zatrzymało się na poziomie 10-latka.
„Miejsce pod słońcem”
reżyseria: Maria Magriel, produkcja: Katarzyna Gontarczyk – Instytut Innowacji
Co łączy znaną prezenterkę, emerytowanego naukowca i gosposię domową? Mają marzenie – mimo wieku emerytalnego chcą wrócić na rynek pracy. Problem w tym, że współczesny świat ich nie potrzebuje.
„Miss Polonii”
reżyseria: Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, produkcja: Katarzyna Drapała – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Jana (26), ambitna artystka z Białorusi, ku ogólnemu zaskoczeniu postanawia zostać Miss Polski. Ten rok to jej ostatnia szansa na wygraną.
„Moja wielka Biba”
reżyseria: Judyta Fibiger, produkcja: Robert Rhodin
Film dokumentalny portretujący sylwetkę Barbary Hulanicki, założycielki legendarnej Biby. Fascynująca biografia jednej z najważniejszych postaci świata mody.
„Powidok”
reżyseria: Marek Kozakiewicz, produkcja: Alicja Kozakiewicz
Po śmierci rodziców, 14-letnim Miłoszem opiekuje się jego starsza siostra. Buduje się nowa struktura rodzinna oparta na niekonwencjonalnych zasadach.
„Rajskie dzieci”
reżyseria: Filip Drożdż, produkcja: Agnieszka Skalska – Koi Studio
Demas Nwoko, genialny nigeryjski architekt i 63. dziecko wraz ze swoim wnukiem – Uno przygotowują przedstawienie w oparciu o sztukę napisaną przez Demasa w 1977 roku pod tytułem „Rajskie dzieci”.
„Rewolucja”
reżyseria: Martyna Peszko, produkcja: Katarzyna Tymusz
Odważne spojrzenie na osoby z niepełnosprawnościami. Tolerancja, empatia społeczna i umiejętność komunikacji z kimś „innym”, popatrzenia na niego „normalnie” jest ogromnie ważnym dziś tematem.
Projekty Go 2019
„Antybohater”
reżyseria: Michał Kawecki, produkcja: Maria Siniarska – Unlimited Film Operations
Niestroniąca od czarnego humoru dokumentalna opowieść o nietypowym sportowcu, dla którego toksyczne relacje z rodziną są większą przeszkodą w zdobyciu olimpijskiego złota niż brak rąk i nóg.
„Blaga”
reżyseria: Leszek Gnoiński, produkcja: Jarosław Talacha, Wojciech Dobrogojski – Ateńska
Film o Andrzeju Dziubku, który w wieku 17 lat uciekł z komunistycznej Polski. Zamieszkał w Norwegii, gdzie założył zespoły rockowe DePress i Holy Toy. Góral z Orawy został gwiazdą w Skandynawii.
„Herbert, mimo wszystko”
reżyseria: Rafael Lewandowski, produkcja: Maria Blicharska – Donten & Lacroix Film
Herbert był nie tylko poetą: był symbolem opozycji i moralnym przewodnikiem, humanistą głęboko zakorzenionym w kulturze europejskiej. Był też człowiekiem, który zmagał się ze skrajnymi emocjami.
„Lombard”
reżyseria: Łukasz Kowalski, produkcja: Łukasz Kowalski, Anna Mazerant – 4:30 Picture
Para ekscentrycznych biznesmenów prowadzi największy na Śląsku lombard. Kiedy sytuacja finansowa staje się dramatyczna, a ich miłość zaczyna umierać, stoczą najtrudniejszą walkę w swoim życiu.
„Nieletni astronauci”
reżyseria: Aleksandra Skowron, produkcja: Mirosław Skowron – Mediolia
Film o dziewczynce, która straciła dom i przyjaciół, i o tym jak to wszystko próbowała odnaleźć podczas przygody, która zaprowadziła ją aż do bazy księżycowej.
„Synek”
reżyseria: Paweł Chorzępa, produkcja: Dominika Mandla – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka
18-letni chłopak, po wyjściu z domu dziecka, wraca do ojca, by podjąć walkę o nowe, szczęśliwe życie.
„Zatańcz ze mną tato”
reżyseria: Malgorzata Goździk, produkcja: Joanna Zielińska, Magdalena Puzmujźniak – Big Wave Films
W potrzebie zmiany zdystansowanej relacji ze swoim zamkniętym ojcem – dorosła córka zaprasza go na wspólny kurs tańca Lindy Hop. Czy wyciągnięcie ojca ze strefy komfortu przyniesie oczekiwane efekty?
Więcej informacji można znaleźć na www.doclab.pl.
Informacja prasowa