Uroczysty pokaz filmu „Dotknięcie Anioła” w Izraelu

2 maja w Tel Awiwie odbył się uroczysty pokaz współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu Marka Tomasza Pawłowskiego „Dotknięcie Anioła”.

Historia Henryka Schoenkera

2 maja w kinie Tel Aviv-Cinematheque odbył się uroczysty pokaz filmu dokumentalnego „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. To poruszająca historia Henryka Schoenkera, syna Leona Schoenkera, ostatniego przywódcy Gminy Żydowskiej Oświęcimia. Bohater odkrywa nieznany światu fakt istnienia na początku II wojny światowej Biura Emigracji Żydów do Palestyny w Oświęcimiu, które założył na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leon Schoenker.

298 pokazów na całym świecie

Choć do momentu prezentacji w Tel Awiwie odbyło się 298 pokazów filmu, w tym 88 w festiwalowych konkursach, był to pierwszy pokaz w Izraelu. Został zorganizowany przez Instytut Polski w Tel Awiwie. Na zaproszenie Instytutu przyleciał reżyser Marek Tomasz Pawłowski, producentka Małgorzata Walczak, a także rodzina Henryka Schoenkera. Twórcy wręczyli jego żonie Helenie złoty medal Monumentum Iudaicum Lodzense upamiętniający festiwalową drogę filmu. Opowiedzieli również o książce Schoenkera o tym samym tytule, na podstawie której powstał dokument Pawłowskiego. Jeszcze w tym roku ukaże się w wersji angielskiej w Stanach Zjednoczonych.

Henryk Schoenker niestety nie doczekał izraelskiego pokazu „Dotknięcia Anioła”. Zmarł 16 stycznia tego roku po ciężkiej chorobie.

43 nagrody dla filmu

„Dotknięcie Anioła” podróżuje po festiwalach od ponad 3 lat. Film zdobył już 43 nagrody między innymi w Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Ukrainie, Mołdawii, Gruzji, Monaco, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Grecji, Hiszpanii, Ekwadorze i we Włoszech.

„Dotknięcie Anioła” jest polsko-niemiecką koprodukcją Zoyda Art Production, Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przy wsparciu programu Media/ Kreatywna Europa. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem wiodącym jest Małgorzata Walczak.

Na podstawie informacji prasowej

 


13.05.2019