VI Suspense Film Festival w Kołobrzegu

VI Kołobrzeski Festiwal Filmowy „Suspense Film Festival” odbędzie się w dniach 5-9 lipca. Podczas Festiwalu po raz trzeci organizowany będzie jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie międzynarodowy konkurs na najlepszy europejski film sensacyjny „Suspense Film Competition”. Kalendarz festiwalowych projekcji składać się będzie z filmów konkursowych oraz tradycyjnie – z przeglądu polskich i europejskich produkcji sensacyjnych.

Inauguracja Festiwalu

Festiwal rozpocznie się 5 lipca uroczystą Galą, na której jak co roku wręczone zostaną nagrody aktorskie „Ikona Polskiego Kina”, „Ikona Światowego Kina” oraz przyznana zostanie po raz szósty Kołobrzeska Nagroda Filmowa „Latarnik” dla reżysera, który wykorzystując reguły kina gatunkowego tworzy ważne artystycznie, a jednocześnie lubiane przez publiczność filmy.

Projekcje festiwalowe w dniach 5-9 lipca odbędą się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu oraz na plaży. W programie VI edycji Festiwalu znajdą się najnowsze polskie filmy sensacyjne, m.in. „Jestem mordercą” w reż. M. Pieprzycy, „Sługi boże” w reż. M. Gawrysia oraz „Prosta historia o morderstwie” w reż. A. Jakubika. Nie zabraknie również europejskich produkcji. W ramach sekcji prezentującej kino familijne widzowie zobaczą film „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja. 

Suspense Film Competition

Osobną sekcję stanowić będą filmy zakwalifikowane do konkursu na najlepszy europejski film sensacyjny „Suspense Film Competition”. W konkursie weźmie udział 10 premierowych filmów z różnych europejskich krajów, które powalczą o statuetkę „Golden Seahorse”. Zwycięzcę wybierze międzynarodowe jury. Zobaczymy m.in. „Strangled” reż. Arpad Sopsits z Węgier, „Unos” reż. Mariana Cengel-Solcanska ze Słowacji, „Dode Hoek” reż. Nabil Ben Yadir z Belgii, norweski „Piroman” reż. Eric Skjoldbjaerg, fiński „Love of the land” reż. Jussi Hiltunen.

Kontynuując cieszącą się popularnością tradycję burzliwych dyskusji o filmach, widzowie ponownie zostaną zaproszeni na Kino Konesera i ciekawą rozmowę z Moniką Kowalską i Tomaszem Raczkiem po seansie.

Konkurs First Shot

Po raz kolejny w ramach Festiwalu odbędzie się także konkurs dla młodych twórców „First Shot”. W konkursie weźmie udział 10 krótkometrażowych filmów fabularnych:

  • „Złe uczynki” reż. Piotr Domalewski
  • „Powrót” reż. Damian Kocur
  • „Spitsbergen” reż. Michał Szcześniak
  • „Myszy i szczury” reż. Kacper Anuszewski
  • „Redaktor” reż. Paweł Wróbel
  • „Nazywam się Julita” reż. Filip Dzierżanowski
  • „Kucyk” reż. Maciej Barczewski
  • „Letarg” reż. Sylwia Rosak
  • „Perfect Killing” reż. Antonio Eduardo Galdamez Munoz i Julian A.Ch. Kernbach
  • „La etiuda” reż. Martin Rath

Młodzi filmowcy ocenieni będą przez jury za swoją sprawność warsztatową.

Jak co roku na Festiwalu Kołobrzeg gościć będzie reżyserów, aktorów i twórców filmowych z Polski i zza granicy.

Gospodarzem wydarzenia jest miasto Kołobrzeg, organizatorem Europejska Fundacja Edukacji Filmowej i V-Film. Suspense Film Festival jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacja prasowa

29.06.2017