„Via Carpatia” w kinach

23 listopada do kin weszła współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcja „Via Carpatia” w reżyserii Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona.

„Via Carpatia” to kino drogi poruszające problem kryzysu uchodźczego i społecznej znieczulicy. Światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Film jest polsko-czesko-macedońską koprodukcją współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Macedońską Agencję Filmową.

„Via Carpatia”

Jest rok 2016. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Plany zmienia im matka Piotra, która prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca – uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

Twórcy

Film wyreżyserowali Klara Kochańska i Kasper Bajon. We współpracy z Julią Kijowską i Piotrem Borowskim napisali również scenariusz, którego pomysłodawcą Kasper Bajon. Za zdjęcia odpowiadają Zuzanna Kernbach i Julian A. Ch. Kernbach, zaś za montaż Marcin Sucharski i Barbara Fronc.

Producentką filmu jest Agnieszka Kurzydło z MD4. Koproducentami ze strony polskiej są Chimney Poland, Sound Mind Michał Fojcik, Kijora Film, ze strony macedońskiej Sektor Film a ze strony czeskiej Heaven’s Gate. Dystrybucją zajmuje się firma Spectator. Międzynarodowym agentem sprzedaży jest IKH Pictures.

W rolach głównych występują Julia Kijowska i Piotr Borowski.

10 gr z każdego biletu dla fundacji Refugee.pl

Dystrybutor filmu – Spectator wraz z producentkami z MD4 oraz twórcami filmu zdecydowali się przekazać część wpływów z biletów dla fundacji Refugee.pl zajmującej się pomocą uchodźcom w Polsce.

10 gr z każdego biletu zostanie przeznaczone na bony obiadowe dla najbardziej potrzebujących cudzoziemców.

„Via Carpatia” na festiwalach

W Polsce „Via Carpatia” była dotąd prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu w ramach sekcji Odkrycia, a także na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Oprócz tego film zakwalifikował się do konkursu From Poland na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu oraz do Konkursu Nowe Kino na Festiwalu Transatlantyk.

Na Międzynarodowym Festiwalu w Karlowych Warach, gdzie miał swoją premierę, pokazywany był w Konkursie East of the West.

„Via Carpatia” dostała się również na 40. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze, który odbywa się w dniach 20-29 listopada.

W kinach od 23 listopada.


21.11.2018