WAMA Film Festival 2017

W dniach 10-14 października 2017 roku w Olsztynie odbędzie się 4. WAMA Film Festival. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.

4. edycja 

Od 10 do 14 października 2017 roku w Olsztynie odbędzie się WAMA Film Festival. To czwarta odsłona wydarzenia, które co roku przyciąga do stolicy Warmii i Mazur znakomitych polskich i zagranicznych gości, najlepszych krytyków filmowych oraz – oczywiście – spragnioną dobrej sztuki publiczność.

Główną częścią programu festiwalowego są dwa konkursy: Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych i Konkurs Filmów Krótkich. Filmy w obu sekcjach oceniane będą przez niezależne składy jurorskie, które podczas finałowej gali wręczą w każdej kategorii konkursowej Grand Prix WAMA Film Festival. Dodatkowo powołane będzie jury mniejszości kulturowych. Swoją nagrodę przyzna również publiczność. WAMA Film Festival jest także jednym z dziewięciu polskich festiwali filmowych uprawnionych do przyznawania nominacji do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego, dedykowanych młodym twórcom filmowym.

WAMA Film Festival 

WAMA to pierwszy tak duży festiwal filmowy na Warmii i Mazurach, a jednocześnie jedyny w kraju festiwal koprodukcji filmowych. Jego ideą jest wielokulturowość, a misją – promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych. Wokół tego tematu skupione są projekcje i wydarzenia towarzyszące festiwalowi.

Edukacja filmowa

Istotnym elementem WAMA Film Festival jest edukacja filmowa, w szczególności działania skierowane do młodzieży:

  • podczas Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych będzie można nauczyć się i sprawdzić w każdym z etapów procesu powstawania filmu – tworzeniu scenariusza, reżyserii, organizacji produkcji, realizacji obrazu i montażu,
  • przedmiotem polsko-litewsko-francuskiego programu VIEW – Video Essay Workshops będzie zmierzenie się z trudnym gatunkiem wideo-recenzji i wideo-eseju,
  • celem szkoleń INTERFILMLAB – edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego będzie edukacja młodych twórców i osób działających w branży filmowej w zakresie międzynarodowej sprzedaży, dystrybucji, obiegu festiwalowego, reguł współpracy z agentami sprzedaży, zasad korzystania z europejskich platform dystrybucyjnych oraz skutecznego samokształcenia i budowania własnej, autorskiej rozpoznawalności na międzynarodowym rynku filmowym.

Program WAMA Film Festival 2017

W tym roku w Konkursie Głównym widzowie festiwalu zobaczą takie produkcje filmowe jak m.in. „Nie jestem twoim murzynem” w reżyserii Raoula Pecka, „Po tamtej stronie” Akiego Kaurismäkiego, „Ostatni w Aleppo” Firasa Fayyada, „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „Drogi Aszera”/”Scaffolding” Matana Yaira, „Na mlecznej drodze” Emira Kusturicy, „Konstytucja” Rajko Grlica. W Konkursie Filmów Krótkich o nagrody powalczą takie produkcje jak m.in. „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura, „Jerry” Romana Przylipiaka, „Casting” Katarzyny Iskry. 

Szczegółowe informacje na temat imprezy dostępne są pod adresem: www.wamafestival.pl.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Polski Instytut Sztuki Filmowej.

WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Programu Unii Europejskiej ERASMUS+. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe w Olsztynie są finansowane ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej oraz dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży”.

Szkolenia „INTERFILMLAB – edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego” realizowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, Oddział w Olsztynie.

10.10.2017