Warszawska Szkoła Filmowa przywozi nagrody ze świata!

Współfinansowane przez PISF filmy młodych reżyserek i reżyserów z Warszawskiej Szkoły filmowej podbijają międzynarodowe festiwale.

„W sieci” Katarzyny Babicz i „Leszy” Mateusza Motyki, dwa filmy zrealizowane w Warszawskiej Szkole Filmowej, zostały docenione na festiwalu Short to the Point w Rumunii. Nagrodzone w kategorii Najlepszy Młody Reżyser „W sieci” to historia mężczyzny uzależnionego od pornografii, który traci wszystko, żeby zyskać szansę na ocalenie, „Leszy” – nagroda dla Najlepszego Studenckiego Filmu Krótkometrażowego – to opowieść o ojcu i synu, którzy podczas polowania próbują naprawić swoją relację, ale zamiast tego wystawiają się na coraz bardziej dotkliwe próby.

I miejsce w konkursie międzynarodowym i Nagrodę Publiczności XV Festiwalu Filmów Ekologicznych Ekofilm w Nowogardzie otrzymała z kolei Adelina Borets, studentka II roku Warszawskiej Szkoły Filmowej, za film „Gwiazda Piołun” – osobistą historię rodzinną o wiosce Małe Kleszcze, wysiedlonej po katastrofie w Czarnobylu i wreszcie startej z mapy administracyjnej Ukrainy. Film Adeliny Borets zakwalifikował się również na Female Eye Film Festival w Toronto, odbywający się pod wymownym hasłem „Zawsze szczerze, nie zawsze ładnie”, który w zeszłym roku wygrała inna studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, Veronica Andersson filmem „Wyzwolenie”.

„Gwiazda Piołun” wraz z trzema innymi filmami z WSF – „Rodziną” Patrycji Widłak, „Techno” Tadeusza Łysiaka i „Córką” Mary Tamkovich – zostanie również pokazana w konkursie 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. A wcześniej wszystkie cztery filmy znalazły się w programie 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. „Córka” miała też właśnie pokaz na Tel Aviv International Student Film Festival – festiwalu kwalifikującego do nominacji do Oscara. Na ten sam festiwal zakwalifikowały się „Wieczne cienie” Marka Leszczewskiego – również film z Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Kolejne statuetki ze świata przywiózł film „Karteczki” Andrzeja Święcha, również zrealizowany w Warszawskiej Szkole Filmowej – na berlińskim Flash Film Festival dostał statuetkę dla najlepszego krótkiego dramatu, a na koreańskim festiwalu 2018 GUKIFF wygrał konkurs filmów europejskich. „Karteczki” – właśnie zakwalifikowane na kolejny festiwal, Shorts at the Seaside w Wielkiej Brytanii – to wysmakowana miniatura o czekaniu i nieobecności, zamknięta w scenie przygotowań do urodzinowego przyjęcia.

Więcej o Warszawskiej Szkole Filmowej  www.szkolafilmowa.pl.

Informacja prasowa

 


13.06.2018