Wielki sukces „Majówki z Żubrem Pompikiem”

Dodatkowe seanse, ponad 200 grup przedszkolnych i blisko 5 tys. dzieci na kinowych lekcjach przyrody to efekt akcji edukacyjnej „Majówka z Żubrem Pompikiem”.

Dodatkowe seanse dla najmłodszych

Fot. materiały prasowe

Efekty trwającej miesiąc ogólnopolskiej „Majówki z Żubrem Pompikiem” – jedynej takiej akcji edukacyjnej w kraju – przerosły oczekiwania studia EGoFILM i MOMAKIN, organizatorów wydarzenia. Wolne miejsca na seansach i spotkaniach z przyrodnikami kończyły się tak szybko, że część z 25 kin biorących udział w projekcie, decydowała się na zrealizowanie dodatkowych pokazów.

Lekcje o przyrodzie i życiu lasu z „Żubrem Pompikiem”

Seriale animowane tworzone z myślą o telewizji, coraz częściej z powodzeniem trafiają na ekrany kin. Studio EGoFILM, producent serialu „Żubr Pompik”, postanowiło pójść o krok dalej i zorganizowało wyjątkowy pod względem zasięgu i tematyki ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkolaków pod nazwą „Majówka z Żubrem Pompikiem”. W akcję zaangażowały się kina i domy kultury z aż 25 miast z całej Polski, zarówno z tych dużych, jak Warszawa (Kinoteka) czy Kraków (Kino Pod Baranami), jak i tych mniejszych, jak Pacanów, Brzeszcze czy Braniewo. Placówki uczestniczące w projekcie miały za zadanie zrekrutować przedszkola do udziału w akcji, zorganizować projekcję kilku odcinków serialu oraz spotkanie z przyrodnikiem, a następnie przekazać nauczycielom przygotowane specjalnie na tę okazję materiały edukacyjne. Na ich podstawie każde przedszkole mogło zrealizować ze swoimi dziećmi trzy lekcje o przyrodzie i życiu lasu.

„Żubr Pompik, bohater naszego serialu, ale też książek dla dzieci pisanych przez Tomka Samojlika, to naturalny kandydat na przewodnika dzieci po świecie leśnej flory i fauny. Dzięki przystępnej i interaktywnej formie opracowanych przez nas zajęć edukacyjnych, już 3-4 latki z łatwością przyswajały informacje na temat różnorodnej diety zwierząt, ich zwyczajów i potrzeb” – wyjaśnia Ewelina Gordziejuk z EGoFILM.

Ponad 200 grup przedszkolnych i blisko 5 tysięcy dzieci wzięło udział w akcji

Wstępnie projekt zakładał zrealizowanie jednego wydarzenia w każdym z kin biorących udział w akcji. Szybko okazało się, że to za mało, a kina postanowiły zorganizować dodatkowe projekcje – czasem także dla widzów indywidualnych. Dzięki temu w projekcie mogło uczestniczyć ponad 200 grup przedszkolnych i blisko 5 tysięcy dzieci.

„Entuzjastyczne reakcje przedszkolaków w trakcie projekcji i spotkań z przyrodnikami to wspaniały dowód na to, że seriale animowane mogą być atrakcyjnym nośnikiem treści edukacyjnych. A także potwierdzenie tego, że nauka poprzez zabawę może być realizowana również w kinie” – dodaje Ewelina Gordziejuk.

Kina biorące udział w akcji

W akcji udział wzięły następujące kina: Kino Kosmos (Katowice), Kino Amok (Gliwice), Kinoteka (Warszawa), Gdyńskie Centrum Filmowe (Gdynia), Kino Meduza (Opole), Kinoteatr Kultura (Bełchatów), Kino Polonez (Skierniewice), Kino Pod Baranami (Kraków), Planet Cinema (Oświęcim), Kino Wisła (Brzeszcze), Kino Fenomen (Kielce), Kino Szkatułka (Pacanów), Kino Rialto (Poznań), Kino Pod Kopułą (Gostyń), Kino Świebodzińskiego Domu Kultury (Świebodzin), Kino Goplana (Połczyn), Kino Braniewskiego Centrum Kultury (Braniewo), ArtKino (Krosno), Kino Nowe Horyzonty (Wrocław), Kino Forum (Białystok), Kino Kutnowskiego Domu Kultury (Kutno), Kino Za Rogiem (Płock), Kino Bajka (Kluczbork), Hajnowski Dom Kultury (Hajnówka).

Organizatorami projektu „Majówka z Żubrem Pompikiem” byli MOMAKIN oraz EGoFILM. Patronami medialnymi przedsięwzięcia zostali: TVP ABC, Polskie Radio Dzieciom, Magazyn Świerszczyk, Qlturka.pl, eGaga.pl, Miasto Dzieci oraz Czas Dzieci.

„Żubr Pompik”

Serial „Żubr Pompik” swoją premierę miał w ubiegłym roku i aktualnie liczy 13 odcinków. Obecnie ruszają prace nad drugim sezonem serii. Głosu serialowym bohaterom użyczyli znakomici aktorzy: Antoni Pawlicki (jako Pompik), Wiktor Zborowski (tata Pomruk), Agnieszka Kunikowska (mama Porada) oraz Joanna Pach-Żbikowska (Polinka). Animacja dostępna jest na płytach DVD, jest także emitowana w TVP ABC. Serial „Żubr Pompik” został wyprodukowany przez: EGoFILM Ewelina Gordziejuk, Paris+Hendzel Co. Łukasz Hendzel, Fumi Studio, Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny. Jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacje o serialu i projekcie „Majówka z Żubrem Pompikiem” można znaleźć na stronie: www.zubrpompik.pl oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku (www.fb.com/zubr.pompik), Twitterze (@EgofilmPrasa) i Instagramie (egofilm_studio).

Na podstawie informacji prasowej


25.06.2018

Galerie zdjęć