"Wieża Elfów" ze wsparciem IDFA Bertha Fund

Fundusz IDFA Bertha Fund działający przy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) wsparł 13 projektów dokumentalnych. Wśród tytułów z całego świata znalazł się dokument „Wieża Elfów” Poliny Kelm. Film realizowany jest w ramach wspartego przez PISF programu edukacyjno-filmowego „Młodzi o Ukrainie”.IDFA Bertha Fund to fundusz wspierający zarówno realizację filmów dokumentalnych w krajach rozwijających się (segment IBF Classics), jak i koprodukcje z udziałem krajów spoza Unii Europejskiej z europejskimi partnerami (IBF Europe). W tej sesji o dofinansowanie w ramach IBF Classics ubiegało się 321 projektów z ponad 60 krajów – organizatorzy wybrali 7 projektów m.in. z Kenii, Kolumbii oraz Indii. W segmencie IBF Europe wybrano 6 projektów spośród 22 tytułów z 11 krajów UE. Najciekawsze koprodukcje europejskie wybrała komisja w składzie: Peter Jaeger (Jaeger Creative), Gema Juarez Allen (producentka m.in. filmu „Niech żyją Antypody!”), Uldis Cekulis (producent m.in. „Ukraińskich szeryfów”), Adriek van Nieuwenhuijzen (szefowa sekcji Industry festiwalu IDFA) oraz Isabel Arrate Fernandez (menager IDFA Bertha Fund).

Więcej informacji: https://www.idfa.nl/en/article/81509/ibf-supports-13-new-projects.

„Wieża Elfów”, reż. Polina Kelm

Siergiej jest reżyserem z ogromną pasją teatralną. Wierzy, że sztuka może zmieniać świat na lepsze. Obszarem testowania tej możliwości uczynił ostatnio zamknięty zakład psychiatryczny. W ramach terapii zajęciowej pracuje z pacjentami nad wystawieniem baśniowego dramatu „Wieża elfów” napisanego przez jednego z nich. Z ogromną cierpliwością, wnikliwością i wyrozumiałością odnosi się do ich dziwactw i ograniczeń, umiejętnie pobudza w nich pasje twórcze. Nie unika bliskości intelektualnej z pacjentami. Z dobrym skutkiem stara się, by ich kontakty były wzajemnie korzystne. Pozwala, by ich role sceniczne i życiowe przenikały się nawzajem, tworząc konglomerat osobowości i zacierając granice między światem realnym a fikcyjnym, między normalnością a chorobą psychiczną.

Polskim koproducentem „Wieży Elfów” jest Studio Filmowe Everest. „Młodzi o Ukrainie” to kolejny projekt edukacyjno-filmowy realizowany przez Fundację „Dokument i Świat” i skierowany do młodych filmowców z Ukrainy, dający im szansę na realizację swoich autorskich filmów dokumentalnych. 15 grudnia w sali Rejs w kinie Kultura w Warszawie odbył się pitching projektów filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach tego projektu. Wcześniej fundacja realizowała m.in. projekty „Świat od świtu do zmierzchu” oraz „Młodzi o Młodych”.

„Dokument i Świat” to fundacja założona przez Mirosława Dembińskiego i Macieja J. Drygasa. Jej fundament stanowi ponad dwudziestoletnie bogate doświadczenie założycieli zarówno jako dokumentalistów i producentów filmowych oraz ich wieloletnia praca dydaktyczna w Szkole Filmowej w Łodzi.

Więcej o projekcie „Młodzi o Ukrainie”: www.youngukraine.eu.

Marta Sikorska

17.07.2017