„Wilkołak” w kinach

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz Adriana Panka pt. „Wilkołak” 29 marca wchodzi na ekrany polskich kin.

„Wilkołak”

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Twórcy

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Adrian Panek. Autorem zdjęć jest Dominik Danilczyk. Muzykę do filmu stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Film zmontował Jarosław Kamiński. Film wyprodukowały Agata Szymańska i Magdalena Kamińska z Balapolis. W rolach głównych występują: Danuta Stenka, Sonia Mietielica, Nicolas Przygoda, Kamil Polnisiak.

Obraz jest polsko-holendersko-niemiecką koprodukcją i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody

Drugi film Adriana Panka nagrodzono m.in. na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Black Nights w Tallinnie. W Gdyni film doceniono za reżyserię i muzykę (Antoni Komasa-Łazarkiewicz). Z Tallinna „Wilkołak” wrócił z nagrodą jury ekumenicznego i nagrodą publiczności. Film ma koncie także nagrodę „Odkrywcze Oko” dla młodego utalentowanego twórcy podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago.

Dystrybutorem filmu jest Velvet Spoon.


27.03.2019