„Wilkołak” z nagrodą w Szwecji

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Wilkołak” Adriana Panka został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Lund.  

W ubiegły weekend „Wilkołak” zdobył na szwedzkim festiwalu nagrodę główną Méliès d’Argent. Obecnie polski film ubiega się o nominację do Europejskich Nagród Filmowych. Pełna lista filmów, które maja szansę na nominację tutaj).

„Wilkołak”

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Twórcy

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Adrian Panek. Autorem zdjęć jest Dominik Danilczyk. Muzykę do filmu stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Film zmontował Jarosław Kamiński. Film wyprodukowały Agata Szymańska i Magdalena Kamińska z Balapolis. W rolach głównych występują: Danuta Stenka, Sonia Mietielica, Nicolas Przygoda, Kamil Polnisiak.

Obraz jest polsko-holendersko-niemiecką koprodukcją i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody

Poprzednio film Adriana Panka nagrodzono m.in. na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Black Nights w Tallinnie. W Gdyni film doceniono za reżyserię i muzykę (Antoni Komasa-Łazarkiewicz). Z Tallinna „Wilkołak” wrócił z nagrodą jury ekumenicznego i nagrodą publiczności. Film ma koncie także nagrodę „Odkrywcze Oko” dla młodego utalentowanego twórcy podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago.


08.10.2019