„Wiosna Smoków” wygrywa w Rumunii

W dniach 7-13 lipca w rumuńskim Buzau odbyła się kolejna edycja Buzau International Film Festival. Wśród filmów nagrodzonych przez organizatorów znalazł się współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Wiosna Smoków” w reżyserii Jarosława Wszędybyła.

Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego

Buzau International Film Festival to festiwal nastawiony przede wszystkim na promocję i prezentacje europejskiego kina, a także miejsce spotkań, paneli, dyskusji i wymiany filmowej myśli. Wśród konkursowych sekcji festiwalu swoje miejsce znajdują zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, krótkometrażowe oraz studenckie.

W tegorocznej edycji festiwalu do konkursu dokumentalnego trafił wyprodukowany przez UNI-SOLO Studio (producentka Karolina Śmigiel), a współfinansowany przez PISF film Jarosława Wszędybyła „Wiosna Smoków”. Obraz ten opowiadający o perypetiach Czerwonych Smoków Brwinów, najgorszej drużyny piłkarskiej w Polsce i marzącego o pracy w Arsenalu Londyn jej trenera Pawła, swoją premierę miał podczas ubiegłorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity.

Od tego czasu film trafił na szereg znaczących wydarzeń filmowych na całym świecie, będąc prezentowanym festiwalowej publiczności, m.in. we Włoszech, Niemczech, Kolumbii czy Chinach. Buzau International Film Festival to już dwunaste wydarzenie na festiwalowej liście „Wiosny Smoków”, a Rumunia szóstym poza Polską krajem, do którego trafia piłkarska opowieść o Smokach z podwarszawskiego Brwinowa. 

W Rumunii, jednogłośną decyzją międzynarodowego jury, film zdobył nagrodę RealBUZZ dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Na podstawie informacji prasowej 


16.07.2019