"Wołyń" nagrodzony na Waterloo Historical Film Festival

Współfinansowany przez PISF „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego otrzymał trzy nagrody na Waterloo Historical Film Festival w Belgii.

Trzy nagrody dla „Wołynia”

„Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego otrzymał trzy nagrody na Waterloo Historical Film Festival w Belgii: nagrodę dla najlepszej aktorki (Michalina Łabacz), nagrodę młodego jury dla najlepszego filmu oraz nagrodę za scenografię i kostiumy.

Lista laureatów jest dostępna na stronie festiwalu: wahff.070.be.

„Wołyń”

Epicki dramat historyczny z okresu II wojny światowej. Akcja obejmująca okres ponad 6 lat rozgrywa się głównie w wołyńskiej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. W życie lokalnej społeczności brutalnie ingeruje historia. Latem 1943 roku wybucha fala czystek etnicznych. Pośród morza okrucieństw i nienawiści bohaterka Zosia Głowacka próbuje ocalić życie swoje i swoich dzieci.

Rozmowa z twórcami filmu

„Wołyń” ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu jest Wojciech Smarzowski, który jest również autorem scenariusza powstałego na podstawie powieści „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Piotr Sobociński jr. Muzykę do filmu stworzył Mikołaj Trzaska. Film zmontował Paweł Laskowski. W obsadzie „Wołynia” znaleźli się m.in.: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Tomasz Sapryk, Adrian Zaremba, Wojciech Zieliński, Jarosław Gruda, Sebastian Stegmann, Andrzej Popiel.

Producentem filmu jest firma Film it. Koproducentami „Wołynia” są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Canal+, Telewizja Polska S.A., Andrzej Łudziński Productions, Bemar, Odra Film, Narodowe Centrum Kultury, Denaro, Polskie Sieci Radiowe. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Dolnośląskie i Miasto Wrocław.

„Fundacja na rzecz filmu Wołyń”

Na początku 2016 r. twórcy filmu zgłosili się o pomoc widzów w celu zebrania środków finansowych na realizację brakujących scen do filmu. W efekcie powstała „Fundacja na rzecz filmu Wołyń” dzięki, której udało się zebrać pieniądze na dokończenie filmu. Warto zaznaczyć, że dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego wyniosło łącznie 6 mln zł i jest to maksymalne możliwe dofinansowanie dla filmu historycznego zgodnie z obowiązującymi Programami Operacyjnymi PISF.

Premiera na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni

„Wołyń” pokazywany był w Konkursie Głównym podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrody na festiwalu za film Wojciecha Smarzowskiego otrzymali: Piotr Sobociński jr za najlepsze zdjęcia, Michalina Łabacz za najlepszy profesjonalny debiut aktorski i Ewa Drobiec za najlepszą charakteryzację.

9 Orłów dla „Wołynia”

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego otrzymał aż 9 Nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017 za: najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, montaż, dźwięk, kostiumy, scenografię, muzykę. Dziewiątą statuetkę film otrzymał dzięki głosom publiczności.

Film został laureatem Złotej Taśmy SFP za rok 2016 w kategorii film polski ex aequo z „Ostatnią Rodziną” Jana P. Matuszyńskiego. 

Paulina Bez 

24.10.2017