Wybrano laureatów VIII edycji Konkursu „Powiększenie”

Celem konkursu jest wyłonienie młodych i zdolnych ludzi, którzy w przyszłości będą pisać profesjonalnie o kinie.

Jury w składzie: Joanna Kos-Krauze, Patrycja Calińska, Marta Sikorska, Darek Arest oraz przewodniczący jury Michał Walkiewicz po zapoznaniu się z pracami 116 uczestników postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • I nagrodę (3000 zł oraz stałą współpracę z portalem Filmweb) zdobył Gabriel Krawczyk za recenzję filmu „Milczenie” Martina Scorsesego oraz esej pt. „Kino metafizycznego niepokoju”.

Wyróżnienia (po 1000 zł oraz możliwość publikacji na łamach portalu) zdobyli:

  • Joanna Najbor za recenzję filmu „Touch Me Not” Adiny Pintilie oraz esej pt. „Seksowne brzoskwinie i narkotyczne tripy”, 
  • Maciej Kryński za recenzję filmu „Photon” Normana Ledo oraz esej pt.  „Transplantacja”. 

Konkurs nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością, a poziom nadsyłanych tekstów rośnie z roku na rok. Osiem dotychczasowych edycji przyniosło aż 1767 zestawów konkursowych. Laureaci konkursu stali się filarami publicystyki Filmwebu, a także innych mediów. Zwycięzca pierwszej edycji, Radosław Osiński, w 2013 roku zdobył Grand Prix w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Rok wcześniej na podium w tymże konkursie uplasował się wyróżniony w I edycji „Powiększenia” Piotr Szcześniak. Zwycięzca III edycji, Marcin Stachowicz, został wyróżniony w 2014 i 2017, a w 2018 roku zdobył II nagrodę. Z kolei zwyciężczyni IV edycji, Klara Cykorz, jest tegoroczną laureatką Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Wszyscy współpracują z portalem Filmweb i są wizytówką publicystyki drugiego co do wielkości portalu o tematyce filmowej w Europie.

„Jestem zadowolony z tegorocznej edycji i mam nadzieję, że czytelnicy znajdą przyjemność w lekturze tekstów – zarówno tych zwycięskich, jak i tych, które laureaci napiszą dla nas w przyszłości” – mówi przewodniczący jury oraz redaktor naczelny Filmwebu, Michał Walkiewicz.

Nagrody zostaną wręczone 29 września, podczas corocznego zjazdu użytkowników portalu, Filmweb Offline.

Informacja prasowa


11.09.2018