Zakończyły się zdjęcia do „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego

Po trwających od początku września zdjęciach padł ostatni klaps na planie filmu „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego.

„Ułaskawienie”

„Ułaskawienie” jest historią o rodzicach żołnierza opowiadaną z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Film wpisany jest w dramatyczne wspomnienia powojennej Polski, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna. W głównych rolach zobaczymy: Grażynę Błęcką-Kolską, Jana Jankowskiego i Michała Kaletę. Autorem zdjęć jest Julian Kernbach.

„Chcę powołać się w filmie na życie swoich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach: w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub” – mówi reżyser.

Premiera w 2018 roku

Zdjęcia rozpoczęły się jesienią 2017 roku i realizowane były na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Czechach i w województwie łódzkim. Premiera planowana jest jesienią 2018 roku.

Koprodukcja polsko-czesko-słowacka

Producentami filmu jest łódzka firma Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o. oraz  łódzko-wrocławska Centrala Distribution Sp. z o.o, którą tworzą Agnieszka Janowska oraz Paweł Kosuń.

Czeskim koproducentem filmu jest Mimesis Film – Jan Macola, słowackim Marek Urban z Sentimental Film.

Obraz został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Czeski Instytut Audiowizualny. Koproducentami filmu są Odra-Film (Dolnośląski Konkurs Filmowy), Łódź Film Commission,  Podkarpacki Fundusz Filmowy, TVP oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CETA).

Informacja prasowa


17.04.2018