Zanussi komandorem francuskiego orderu

13 grudnia 2012 Krzysztof Zanussi odebrał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Buhlera insygnia Komandora Orderu Sztuki i Literatury, przyznawane artystom, którzy budują światowe dziedzictwo kulturalne i przyczyniają się do propagowania kultury francuskiej na świecie.

 

Wielki artysta i przyjaciel Francji

 

– 13 grudnia – rocznica wprowadzenia stanu wojennego – to symboliczna data dla uhonorowania polskiego artysty, którego twórczość, tak bardzo przesiąknięta historią, wpisuje się we wspólne nam dziedzictwo kulturalne. Oddajemy w ten sposób hołd wielkiemu przyjacielowi Francji, a przy tym wielkiemu artyście. Order Sztuki i Literatury przyznawany jest przez francuskiego ministra kultury osobom, które wyróżniły się na polu literatury czy sztuki czy też swoją działalnością przyczyniają się do promowania kultury francuskiej na świecie – mówił ambasador.

 

Twórca kina moralnego niepokoju

 

Pierre Buhler przypomniał, że Krzysztof Zanussi jest jednym z twórców kina moralnego niepokoju, stawiającego bohaterów przed wyborami moralnymi, czy pozostać wiernym wartościom, jakie wyznają, czy podążyć łatwiejsza drogą. – W filmach Krzysztofa Zanussiego marzenie o wolności jednostki zderzone zostaje z problemami życia codziennego, co nadaje ich wymowie uniwersalny charakter. Jako twórca zawsze pan odrzucał pokusę tworzenia kina pod publiczność i dla kultury masowej. (…) Dzisiaj Francja składa hołd pana twórczości, która jest naszym wspólnym dziedzictwem. W pana osobie Francja oddaje też hołd człowiekowi wiernemu swoim wartościom, człowiekowi, który potrafił zachować prawość, kiedy inni się poddali – dodał Pierre Buhler.

Źródło informacji: PAP

14.12.2012