Zapowiedzi 8. Planete Doc

8. Planete Doc Festival (dawniej Planete Doc Review) odbędzie się w dniach 6-15 maja w stołecznej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie oraz w dniach 6-8 maja w ramach „weekendu z cyfrowym Planete Doc” w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.

 

Atrakcją tegorocznej edycji będą pokazy jednego z najbardziej oczekiwanych filmów 2010 roku najnowszego filmu Wernera Herzoga „Jaskinia zapomnianych snów” („Cave of Forgotten Dreams”) nakręconego w trójwymiarowej technice (3D). Film, którego premiera będzie miała miejsce na festiwalu, będzie można zobaczyć na ekranach polskich kin od 6 maja.

 

O nagrodę główną Millenium Award, Nagrodę Magicznej Godziny, Canon Cinematography Award, Green Warsaw Award, Amnesty International Award, Doc Art Award, Nagrodę Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner zawalczą najlepsze filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z Berlinale i Sundance, m. in.:

 • „Armadillo – wojna jest w nas” („Armadillo”) Janusa Metza – największy sukces kina dokumentalnego 2010 roku, pierwszy w historii film dokumentalny wyróżniony Nagrodą Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes, który w samej 5,5-milionowej Danii obejrzało przeszło 155 tysięcy widzów; oficjalna premiera z udziałem reżysera odbędzie się podczas festiwalu, a film wejdzie na ekrany polskich kin 13 maja
 • biograficzne „Życie Jane” („Jane’s Journey”) Lorenza Knauera o życiu jednej z najbardziej znanych na świecie ikon ekologii, badaczce zachowań szympansów i działaczce społecznej Jane Goodall; ambasadorkami filmu są m.in. Angelina Jolie i Martyna Wojciechowska, a Jane Goodall będzie gościem festiwalu
 • sensacja tegorocznego Berlinale „Chodorkowski” („Khodorkovsky”) Cyrila Tuschiego – wstrząsający dokument o Michaile Chodorowskim, byłym szefie naftowego giganta Jukos, najbardziej strzeżonym więźniu politycznym Rosji, skazanym w zakończonym niedawno procesie na 14 lat łagru za rzekomą kradzież 218 milionów ton ropy z własnej firmy; autorem ścieżki dźwiękowej do filmu jest jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów Arvo Pärt
 • zwycięzca tegorocznego Oscara w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” „Inside Job” Charlesa Fergusona o przyczynach największego w historii Stanów Zjednoczonych kryzysu finansowego; narratorem filmu jest Matt Damon
 • muzyczny film dokumentalny o bogactwie muzyki Neapolu „Passione” znanego aktora i reżysera Johna Turturro (twórcy nominowanych do Złotego Lwa „Romansów i papierosów”)
 • nominowany do tegorocznego Oscara „Kraj gazem płynący” („GasLand”) Josha Foxa, określany przez krytyków jako dokumentalny „Erin Brokovich”
 • nagrodzona w Sundance („najlepszy film dokumentalny świata 2010″) oraz na festiwalu IDFA w Amsterdamie (nagroda główna) trzecia część sagi dokumentalnej o niezwykłej rodzinie z Dżakarty „Miejsce wśród gwiazd” („Position Among the Stars”) Leonarda Retela Helmricha – reżyser będzie gościem festiwalu i poprowadzi wykład mistrzowski (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej; wszystkie części sagi będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce w ramach festiwalowej mini-retrospektywy „3 x Helmrich” 
 • „Oto moje zdjęcie gdy byłem martwy” („This Is My Picture When I Was Dead”) Mahmouda Al Massada – najnowszy film twórcy „Na przemiał”, nagrodzonego Specjalnym Wyróżnieniem Jury nagrody głównej Millennium Award na 5. edycji festiwalu Planete Doc
 • animowany irański „Zielona rewolucja” („Green Wave”) Alego Samadiego Ahadiego okrzyknięty przez krytyków nowym „Walcem z Baszirem”
 • „O ludziach, którymi mógłbym być, a może jestem” („People I Could Have Been And Maybe Am”) Borrisa Geretsa – film dokumentalny nakręcony telefonem komórkowym, który odniósł sukces na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. NTR IDFA Award dla „najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego”)
 • „Occident” Nikolausa Geyrhaltera – powrót twórcy filmu „Nasz chleb powszedni” („Our Daily Bread”)

Na festiwalu nie zabraknie polskich akcentów. W tym roku swoje światowe premiery będą tu miały najnowsze filmy dwóch gwiazd polskiej sztuki dokumentalnej – „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego oraz „Cudze listy” Macieja Drygasa. W programie znajdzie się również „Katastrofa” Artura Żmijewskiego – poruszający filmowy zapis nastrojów społecznych panujących po katastrofie w Smoleńsku, stworzony przez znanego artystę wizualnego, kuratora przyszłorocznego 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

 

W programie festiwalu pojawią się także nowe sekcje tematyczne – „Na Wschodzie bez zmian” poświęcona sytuacji we współczesnej Rosji oraz „Czasoprzestrzeń” prezentująca filmy, których bohaterami są wyjątkowe miejsca na świecie. Z kolei istniejąca od 2006 roku sekcja „Art Doc” pokazująca najlepsze filmy poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym zmieni się w tym roku w sekcję konkursową „Doc Art”.

 

Sensacją tegorocznej edycji będzie cross-gatunkowa sekcja „Love, Sex & Dreams” (LSD). W jej ramach odbędą się nocne pokazy najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat pokazujących życie bohemy artystycznej i świat mniejszości seksualnych (m.in. „Orgia śmierci”/„Orgy of the Death” w reż. Stephena C. Apostolofa na podstawie scenariusza Eda Wooda – kultowego twórcy kina klasy B, okrzykniętego „najgorszym reżyserem wszechczasów”).

 

Oprócz przyznawanych podczas poprzednich edycji festiwalu nagród: Magicznej Godziny, Green Warsaw Award, Amnesty International Award, Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner, w tym roku wręczone zostaną dwie nowe nagrody. Najlepsze filmy dokumentalne poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym zawalczą o Doc Art Award i 2000 euro. Z kolei autorzy najlepszych zdjęć staną do wyścigu o nagrodę Canon Cinematography Award oraz 3000 euro.

 

Podobnie jak w poprzednich latach, spośród wszystkich filmów, które znajdą się w programie 8. Planete Doc publiczność festiwalu wybierze (drogą głosowania) swojego faworyta. Nagrodę Publiczności i 2000 euro ufunduje jak zwykle telewizyjny kanał dokumentalny Planete prezentujący na swej antenie najlepsze filmy festiwalowe.

 

Podobnie jak w poprzednich latach, 8. edycję festiwalu odwiedzą znakomici goście – zarówno filmowcy, jak i znane osobistości spoza świata filmu. Gościem specjalnym festiwalu będzie znana na całym świecie ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów i działaczka społeczna Jane Goodall. Film biograficzny „Życie Jane” poświęcony tej fascynującej kobiecie znajdzie się w konkursie Green Award, a jego bohaterka spotka się z widzami i wygłosi odczyt w Centrum Nauki Kopernik. W obu spotkaniach udział weźmie Martyna Wojciechowska, ambasadorka filmu „Życie Jane”. Już po raz drugi festiwal odwiedzi również ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von Triera – Jørgen Leth. Reżyser przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym autobiograficznym filmem „Męski erotyk” („Erotic Man”), w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny. Podczas festiwalu, po ponad 20 latach dojdzie do spotkania „na szczycie” duńskiego reżysera z Janem Nowickim, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie Letha „Notatki o miłości” („Notes on Love”) z 1989 roku. Z okazji wizyty Letha w Polsce na początku maja ukaże się również unikalny box dvd „Świat według Jørgena Letha” z najlepszymi filmami dokumentalnymi duńskiego ek sperymentatora. Będzie to już drugie wydawnictwo z tej serii (po wydanym w zeszłym roku „Świecie według Wernera Herzoga”).

 

Organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska wykłady mistrzowskie (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej poprowadzą m.in. znany holenderski reżyser i operator, tegoroczny zwycięzca festiwalu w Sundance Leonard Retel Helmrich oraz Janus Metz i Michael Haslund – reżyser filmu i konsultant Duńskiego Instytutu Filmowego przy „Armadillo – wojna jest w nas”. Analiza procesu produkcji filmu „Armadillo – wojna jest w nas”, nagrodzonego przez Krytyków w Cannes, będzie przyczynkiem do dyskusji „Jak to się robi w Danii – studium produkcji filmu „Armadillo – wojna jest w nas”” o tym, czy w Polsce mógłby powstać podobny film oraz na czym polega tajemnica sukcesu duńskiego dokumentu na świecie.

 

W programie festiwalu znajdzie się również spotkanie „Imperium pixelozy – potęga dokumentów komórkowych”, podczas którego zaprezentowane zostaną najlepsze filmy komórkowe stworzone w ramach projektu „Experyment DE-PL”, organizowanego przez Goethe-Institut jako część festiwalu „Sąsiedzi 2.0″. Spotkanie poprowadzi Cezary Ciszewski z ruchu „Miasta w komie”.

 

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku projekcjom będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń specjalnych (m.in. spotkania z twórcami, imprezy muzyczne, koncerty, warsztaty). Pokazom będą towarzyszyć debaty poświęcone najbardziej palącym problemom globalnym i lokalnym – autonomii energetycznej (debata organizowana wspólnie z Greenpeace Polska odbędzie się równolegle w 6 miastach w Polsce w ramach projektu „weekend z cyfrowym Planete Doc”), zbrojnej obecności Polski w Afganistanie, konfliktowi na Bliskim Wschodzie i wartości życia, obecnej sytuacji w Rosji oraz przyszłości żywności.

 

5 maja festiwal otworzy pokazywany na ostatnim festiwalu w Sundance tzw. „live documentary” „Utopia w Czterech Odsłonach” („Utopia in Four Movements”) Sama Greena (twórcy nominowanego do Oscara „The Weather Underground”) i Dave’a Cerfa – mieszanka filmu, opowieści snutej na żywo przez samego reżysera oraz żywiołowej muzyki w wykonaniu 3-osobowego zespołu The Quavers. Z kolei w pierwszym dniu festiwalu (6 maja) nie będzie można przegapić dokumentalnego animowanego show „Wojna płci” („Battle of Sexes”), które poprowadzi dwójka znanych twórców animacji – Signe Baumane i dwukrotnie nominowany do Oscara Bill Plympton. Co ciekawe, to publiczność zadecyduje, przedstawiciel której z płci zaprezentuje na dużym ekranie bardziej seksowne i zabawne animacje.

 

W dniach 6-8 maja odbędzie się „weekend z cyfrowym Planete Doc”, w ramach którego wybrane filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w 20 miastach w Polsce.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.planetedocff.pl.

Przedsprzedaż biletów rusza 2 maja w warszawskiej Kinotece.

 

Informacja prasowa

07.03.2011