„Zimna wojna” nominowana do Szwedzkich Nagród Filmowych

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” został nominowany do Szwedzkich Nagród Filmowych Guldbaggen. Zwycięzców poznamy 28 stycznia. 

Nominacja dla „Zimnej wojny”

„Zimna wojna” znalazła się wśród trzech tytułów, które mają szansę na Szwedzką Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Pozostałe dwa tytuły, które mają szansę na nagrodę to „BlacKkKlansman” Spike’a Lee i „Shoplifters” Hirokazu Koreedy.

Zwycięzców poznamy 28 stycznia podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbędzie się w Sztokholmie.

Nagrody Guldbaggen przyznawane są od 1964 roku. W poprzednich latach trzy nagrody (najlepszy film, najlepszy reżyser oraz najlepszy aktor drugoplanowy) otrzymał m.in. współfinansowany przez PISF pełnometrażowy debiut fabularny Magnusa von Horna „Intruz”. W zeszłym roku nagrodę otrzymała Julia Kijowska za rolę drugoplanową w szwedzkim filmie „Strawberry Days”

„Zimna wojna”

„Zimna wojna” jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, francuskim producentem MK Productions, a brytyjskim – Apocalypso Pictures. Film dofinansował między innymi Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem jest Kino Świat. W Polsce „Zimną wojnę” zobaczyło w kinach ponad 900 tysięcy widzów. Film dostępny jest na DVD, Blu-ray i w serwisach VoD.

Pełna lista nominowanych: https://guldbaggen.se/nominerade/


07.01.2019