„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes!

Współfinansowana przez PISF „Zimna wojna” – film laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego w Konkursie Głównym prestiżowego festiwalu w Cannes! 12 kwietnia kierujący Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Cannes Pierre Lescure i Thierry Fremaux ogłosili program Konkursu Głównego oraz sekcji składających się na Selekcję Oficjalną 71. edycji imprezy.

To pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym jednej z najważniejszych imprez filmowych świata. „Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Film Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę z 20 innymi produkcjami. Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem aktorki Cate Blanchett w składzie: Chang Chen, Ava DuVernay, Robert Guédiguian, Khadja Nin, Léa Seydoux, Kristen Stewart, Denis Villeneuve, Andriej Zwiagincew.

Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale także – wraz z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim – autorem scenariusza. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska  i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji.

Obraz jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Polskim dystrybutorem firma Kino Świat.

Najnowszy film autora oscarowej „Idy” może być kolejnym filmem polskiego reżysera, który sięgnie po Złotą Palmę w Cannes. Dotychczas główny laur imprezy zdobył w 1981 roku Andrzej Wajda, który otrzymał go za „Człowieka z żelaza”. Natomiast w 2002 roku Złotą Palmę otrzymał Roman Polański za polsko-francuską produkcję „Pianista”. W 1990 roku swój film „Przesłuchanie” prezentował w canneńskim Konkursie Głównym Ryszard Bugajski i wtedy nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Krystyna Janda.

Więcej informacji o Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes: www.festival-cannes.com.


12.04.2018