„Zimna wojna” w kinach w Wielkiej Brytanii

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego 31 sierpnia 2018 roku wejdzie na ekrany kin w Wielkiej Brytanii.

Premiera kinowa w Wielkiej Brytanii

Za dystrybucję filmu w Wielkiej Brytanii (zarówno w kinach jak i online) jest odpowiedzialna firma Curzon Artificial Eye. Dystrybutor ten działa od roku 1976 i jest odpowiedzialny za wprowadzanie do angielskich kin m.in. filmów Michaela Haneke, Larsa von Triera czy Cristiana Mungiu. Premierę filmu w kinach poprzedzi seria spotkań z reżyserem w sieci kin Curzon oraz pokaz 29 lipca w londyńskim kinie BFI Southbank.

Więcej informacji: www.curzonartificialeye.com/cold-war.

W najbliższych miesiącach film trafi także do dystrybucji w Kanadzie, we Francji, w Japonii czy Turcji. Amerykański dystrybutor Amazon zapowiada wprowadzenie filmu w USA pod koniec grudnia.

„Zimna wojna”

„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Nagroda dla najlepszego reżysera w Cannes

Za swój film Paweł Pawlikowski odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie miała miejsce światowa premiera filmu. To pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym jednej z najważniejszych imprez filmowych świata.

Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale także – wraz z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim – autorem scenariusza Zimnej wojny. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji.

Film współfinansowany przez PISF

Obraz jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Film trafił do polskich kin 8 czerwca, a jego dystrybutorem jest firma Kino Świat.

 


18.07.2018