„Zjednoczone Stany Miłości” w kinach w Grecji

20 kwietnia 2017 roku na ekrany kin w Grecji wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.

Premiera kinowa w Grecji

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego 20 kwietnia 2017 roku wszedł na ekrany kin w Grecji. Dystrybutorem filmu jest firma Strada Films.

Film był pokazywany również na ekranach kin m.in. w Danii, Szwecji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Holandii, na Węgrzech i we Francji.

„Zjednoczone Stany Miłości”

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat.

Film ze wsparciem PISF

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu i „We mgle” Siergieja Łoźnicy). Producentem „Zjednoczonych Stanów Miłości” jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Agentem sprzedaży filmu jest firma New Europe Film Sales. Film wszedł na ekrany polskich kin 29 lipca 2016.

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale

Światowa premiera filmu „Zjednoczone Stany Miłości” odbyła się w ramach Konkursu Głównego 66. Berlinale. Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszy Scenariusz. Film został również nagrodzony na Valletta Film Festival na Malcie w kategoriach Najlepszy Reżyser – nagroda dla Tomasza Wasilewskiego oraz Najlepsza Aktorka – nagroda dla Doroty Kolak. Na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni twórcy filmu zostali nagrodzeni w następujących kategoriach: Najlepszy Reżyser – Tomasz Wasilewski, Najlepszy Montaż – Beata Walentowska, Najlepsze Kostiumy – Monika Kaleta, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca – Dorota Kolak, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska – Łukasz Simlat. Film otrzymał również wyróżnienie specjalne jury na Europejskim Festiwalu Filmowym w Palić, nagrodę za scenografię na Ostend Film Festival i Grand Prix na 5. Brasilia International Film Festival (BIFF). Tomasz Wasilewski był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2016 w kategorii Najlepszy Europejski Scenarzysta. 

20.04.2017