Zmarł Janusz Kondratiuk

7 października 2019 roku zmarł Janusz Kondratiuk, reżyser i scenarzysta kultowych „Dziewczyn do wzięcia” czy współfinansowanego przez PISF filmu „Jak pies z kotem”.

Janusz Kondratiuk urodził się 19 września 1943 r. w Ak-Bułak na terenie ówczesnego ZSRR, obecnie Kazachstanu. W 1969 ukończył reżyserię na PWSTiF w Łodzi.

Debiutował w roku 1969 filmem telewizyjnym „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę”. W następnych latach zrealizował kolejne filmy telewizyjne, m.in. „Niedzielę Barabasza”, „Czy jest tu panna na wydaniu” i „Dziewczyny do wzięcia”. W roku 1974 zadebiutował jako reżyser pełnometrażowej fabuły filmem „Głowy pełne gwiazd”. Jego kolejnymi filmami były m.in. „Klakier” (1982), „Złote runo” (1996). Jego ostatnim filmem był obraz „Jak pies z kotem” z 2018 roku. Film opowiadał o relacjach reżysera z bratem, Andrzejem Kondratiukiem. Film pokazywany był w polskich kinach w 2018 roku, wcześniej jury na festiwalu w Gdyni nagrodziło produkcję za kreacje aktorskie Aleksandry Koniecznej i Olgierda Łukaszewicza.

„Wszyscy mi mówią, że robię film o śmierci, no to zapraszam państwa, pośmiejecie się”, mówił o swoim ostatnim filmie. 

W sierpniu tego roku reżyser spotkał się w Międzyzdrojach z polskimi widzami w ramach prowadzonego przez Instytut cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Jednym z filmów pokazywanych w programie były „Dziewczyny do wzięcia”.

„Jako reżyser dostrzegał to, co innym raczej umykało. Przeciętność do kwadratu zyskująca status unikatowości.

Wszystkie jego dziewczyny (i chłopcy) do wzięcia, miały może nieładną cerę, nosiły grube wełniane czapki, ale żyły, oddychały pełną piersią, nadużywały życia dopóki się dało.

Humor w filmach Kondratiuka był dowcipem z najwyższej półki. New Yorker i Szpilki w jednym. Ale w tym śmiechu, w bon motach i dowcipach, krył się przecież krzyk rozpaczy. O tę cerę, te czapki, i to życie. Trzeba je obśmiać – po to, żeby nie umrzeć. Ze smutku, nie ze śmiechu.” – napisał na swoim profilu na Facebooku Łukasz Maciejewski.

Janusz Kondratiuk zmarł w wieku 76 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 14 października. Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 12.00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym 18 w Warszawie. Po mszy ok. godziny 14.00 wyruszy kondukt żałobny od bramy głównej na Powązkach Wojskowych (Powązkowska 43/45).


08.10.2019