Zmarł Wojciech Wójcik

1 lutego 2018 w wieku 75 lat zmarł reżyser filmowy i telewizyjny Wojciech Wójcik.

Wojciech Wójcik ukończył Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi w roku 1969. Jeszcze podczas studiów obok realizacji własnych etiud współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim, Jackiem Butrymowiczem i Kazimierzem Kutzem. Przez całe lata 70. Wojciech Wójcik pracował jako II reżyser przy filmach takich twórców jak Jerzy Kawalerowicz („Śmierć prezydenta”), Jerzy Hoffman („Do krwi ostatniej”), Stanisław Różewicz („Drzwi w murze”) i Edward Żebrowski („Ocalenie”).

„Karate po polsku” nagrodzone w San Sebastian

Jako reżyser Wojciech Wójcik zadebiutował w Zespole Filmowym Zodiak zrealizowanym w 1981 r. filmem fabularnym „Okno” , opartym na motywach opowiadania Ireneusza Iredyńskiego (z którym współpracował przy pisaniu scenariusza). Już rok później także w ZF Zodiak powstał drugi film Wójcika, który przyniósł mu m.in. nagrodę FIPRESCI na MFF w San Sebastian – „Karate po polsku”. Sam reżyser o swoim filmie mówił: „Jest on skierowany przeciwko brakowi tolerancji, przeciwko ludziom, którzy uważają, że przemoc to jedyne rozwiązanie, a po części też przeciwko tym wszystkim, którzy uprawiają karate, kendo i inne sporty walki. Przyswajają sobie siłę i wyrachowanie wynikające z filozofii wiążącej się z tymi sportami, nie przyswajając sobie jednocześnie jej zasad (…). Gdy znajdą się w sytuacji podobnej do przedstawionej w filmie, to w sposób najbrutalniejszy, najbardziej bezwzględny wykorzystają swoje umiejętności, zapominając o filozofii, o tym czemu sport walki powinien służyć”.

Współczesne kino sensacyjne

Kolejne realizacje Wojciecha Wójcika silnie związują go z kinem gatunkowym. Jego ówczesne filmy to głównie współczesne kino sensacyjne: kryminały „Prywatne śledztwo” (1986), „Trójkąt Bermudzki” (1987) i „Zabić na końcu” (1990). 

„Jego filmy zwykle cieszą się większą sympatią widzów, aniżeli krytyki. Wartka narracja, kryminalna intryga, wyraziści bohaterowie i z reguły tragiczny finał to cechy charakterystyczne Wójcikowego kina. Reżyser stara się jednak unikać stereotypów. Widowiskowość i «komercjalizm» próbuje łączyć z głębszym, humanistycznym przesłaniem. I tak «Karate po polsku» (1982, nagroda FIPRESCI w San Sebastian) jest połączeniem sensacyjnej fabuły z opowieścią o braku tolerancji i wiodącym do zguby kulcie przemocy. «Prywatne śledztwo» (1986) to nie tylko historia skrzywdzonego człowieka, który na własną rękę szuka sprawiedliwości, lecz także rzecz o ludzkiej samotności i bezradności” –  możemy przeczytać na filmpolski.pl.

Serial „Ekstradycja”

Za najpopularniejszą realizację autorstwa Wójcika uważa się dziś zrealizowany dla Telewizji Polskiej serial „Ekstradycja” (1995 – 1997), w którym główną rolę komisarza Olgierda Halskiego zagrał Marek Kondrat. Cykl ten okazał się zarówno kasowym jak i artystycznym sukcesem. „Serial z komisarzem Halskim, choć typowo policyjny, wyrażał niepokój z powodu ciemnych, mafijnych stron transformacji. Jeśli ktoś pytał, czy istnieje w Polsce przestępczość zorganizowana, Wójcik dostarczał odpowiedzi. I wspaniała piosenka Przemysława Gintrowskiego na początku. To także wspaniały portret Warszawy. Dowód na to, ile kino popularne, sensacyjne może powiedzieć o społecznej rzeczywiści, o naszym życiu” –  pisał na łamach wpolityce.pl Piotr Zaremba.

W 2001 Wojciech Wójcik realizuje „Tam i z powrotem” (prod. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych). W tej inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami z roku 1965 historii napadu na bank znakomite kreacje aktorskie stworzyli Janusz Gajos i Jan Frycz. Podczas 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „Tam i z powrotem” otrzymało nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu, a Wojciech Wójcik otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera.

Obok seriali telewizyjnych („Sfora”, „Czas Honoru”, „Na dobre i na złe”) ostatnim filmem fabularnym reżyserowanym przez Wojciecha Wójcika była realizowana m.in. w Warszawie i Londynie „Randka w ciemno” (2008), w której główne role zagrali Lesław Żurek, Katarzyna Maciąg i Borys Szyc.

Marta Sikorska


05.02.2018