A CO JEŚLI NIC?

Reżyseria: Monika Krupa

reżyseria: Monika Krupa
scenariusz: Monika Krupa
zdjęcia: Filip Drożdż
muzyka: Dictaphone, Konrad Michalak, Cezary Mogielnicki
montaż: Miłosz Janiec
dźwięk: Franciszek Kozłowski
kierownictwo produkcji: Agnieszka Franusiak, Katarzyna Kowalewska
Barwny, 40 min

obsada: prof. Andrzej Niwiński

producent: Dorota Mandziara, Paweł Kwiatkowski produkcja: Trzyfilm producent wykonawczy: Trzyfilm
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miejskie Centrum Kultury (Bydgoszcz)

Bohaterem filmu jest polski archeolog, profesor Andrzej Niwiński, który od ponad 30 lat szuka grobowca faraona Amenhotepa I w Egipcie. Pomimo zwątpienia ze strony współpracowników on ciągle wierzy i nie przestaje dążyć do celu, który sobie wyznaczył. Przed nim ostatnia misja i ostatnie miejsce gdzie możne znajdować się grobowiec. Czy uda mu się w końcu odnaleźć zaginionego faraona?

„A co jeśli nic?” to historia człowieka, który poświęcił pół życia by wbrew wszystkiemu i wszystkim udowodnić słuszność swoich naukowych teorii i spełnić marzenie życia. W filmie nie pytamy jednak o sens naukowej pracy, ale o kondycję człowieka i siłę, która w nim drzemie w drodze do upragnionego celu. Realizacja zamierzeń choć może przynieść ulgę jest jedynie chwilą spośród tysiąca innych. I świadczy o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Profesor Andrzej Niwiński to niekwestionowany autorytet naukowy w dziedzinie egiptologii, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik misji, uczeń profesora Kazimierza Michałowskiego. Autor książek naukowych i nie tylko. Prywatnie marzyciel, romantyk, piszący wiersze dla żony trzynastozgłoskowcem.

Monika Krupa
Ur. 1989, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Film „A co jeśli nic?” jest jej debiutem dokumentalnym.
Projekt filmu został wyróżniony podczas sesji pitchingowych na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2016 roku przez European Documentary Network. Rozwijany także podczas Doc Lab Poland oraz Lisbon Doc. Scenarzystka i producentka programów podróżniczych. Autorka filmów krótkometrażowychi teledysków. Współpracująca przy realizacji ponad 100 projektów audiowizualnych: programach telewizyjnych, filmach dokumentalnych i serialach dla dzieci.

Filmografia:
2020: A co jeśli nic, 2019: Twardzielki, 2013: Traf, 2011 Faza REM